..:: Menu ::..

  :: NEWSY
  :: APLIKACJE
  :: PORADY
  :: KITY - OPISY
  :: GOTOWE PROD.
  :: PROJEKTY
  :: LINKI
  :: KONTAKT

..:: Oceń stronę ::..

..:: ODWIEDZIN ::..
1
..:: Linki ::..
http://www.einternet.die.pl/

http://www.prodigy4ever.any.pl

http://www.elektronika3000.republika.pl/

http://www.axel2.blink.pl
..:: Tuning odtwarzacza CD ::..


W tym artykule opiszę swoje perypetie związane z modernizacją odtwarzaczy CD DENON model DCD-735 i DCD-620. Przeróbki powinny być wykonywane przez osoby trochę obeznane z elektroniką. Ewentualne można poprosić o wsparcie jakiegoś znajomego gościa znającego się na rzeczy. Dodatkowo sygnalizuję, że niektóre ze zmian przeze mnie przedstawionych dawały nikłe efekty (w porównaniu z innymi). Efekt końcowy zależy w dużej mierze od samego urządzenia. Popularne odtwarzacze kompaktowe mają podobną budowę wewnętrzną, przeróbki niżej przedstawione można stosować także w CD innych firm. Dobrym pomysłem jest zaopatrzyć się w schemat posiadanego urządzenia. Gdyby to nie było możliwe (jak w moim przypadku) zostaje tylko korzystanie z ułożenia ścieżek na płytce drukowanej. Czas na opis:

1. Układ wyjściowy:

a) wzmacniacze operacyjne. W 735 zastałem 4570, a w 620 - 4558 (po dwie sztuki). Umieszczone blisko gniazd wyjściowych. Są to pospolite układy scalone zawierające w sobie dwa wzmacniacze. Całość zamknięto w 8-nóżkowej obudowie do montażu przewlekanego. Wyprowadzenia są standardowe. Parametry nas za specjalnie nie interesują. Ważniejsze jest brzmienie. Tego typu układy znalazłem także w Kodzie AV1300 i moim termostacie do akwarium. Czy coś takiego powinno znajdować się w CD za 1300zł? Chyba nie. Wymieniłem wyżej wymienione układy na NE5532. Są to popularne, tanie (moje kosztowały po 1,60 szt.) podwójne wzmacniacze operacyjne do układów audio. Jeżeli ktoś chciałby zastosować troszkę bardziej wyrafinowane układy, to polecam SSM2135 i OP27, a także AD825 (uważany przez niektórych za najlepszy tego typu element). Wszystkie wyżej wymienione układy posiadają identyczną obudowę i układ wyprowadzeń (dostępne są także wersje SMD). Inną możliwością (nie wypróbowaną przeze mnie) jest zastosowanie Układu NE5534. Jest to pojedynczy wzmacniacz operacyjny. Posiada on trochę lepsze parametry od bliźniaczego NE5532 i możliwość regulacji napięcia niezrównoważenia (polecam do tego potencjometr precyzyjny). Całość działa od pierwszego odpalenia i nie wymaga regulacji. Przy pierwszej płycie przyszło... zaskoczenie. Czy to naprawdę mój DENON, przecież nie posiadam innego kompaktu. Dźwięk był super cała zasłona przysłaniająca szczegóły zniknęła. Sukces!

b) rezystorki. Zastałem zwykłe, węglowe, 5-procentowe rezystory. Alternatywą była wymiana na 1-procentowe metalizowane (20ppm). W torze analogowym znalazłem 20 elementów do wymiany. Ich cena nie jest zbyt wysoka (ok. 0,30 szt.). Cała modernizacja kosztowała więc 6zł. Nie dysponowałem niestety schematem. Zostało mi więc wylutowywanie element po elemencie i pomiar jego wartości. Mimo 4 pasków na obudowie, rezystory wykazywały dużą dokładność rezystancji (przy porównaniu elementów kanału prawego i lewego). Z odpowiednimi wartościami rezystancji był pewien kłopot. Elementy o parametrach mi potrzebnych nie były dostępne w handlu (przynajmniej w mojej okolicy). Zaryzykowałem i zastosowałem elementy o trochę innych parametrach (odchyłka max 5%). Mogło by się wydawać, że taka wartość elementów stawia pod znakiem zapytania wymianę na tego typu elementy. Jednak, jak już pisałem wyżej, liczy się brzmienie i muszę powiedzieć, że poprawiło się. Głownie pod względem reprodukcji szczegółów. Chwilami tylko wydaje mi się, że na scenę dźwiękową wkradł się mały bałaganik. Zastosowanie dokładnych wartości rezystancji pewnie przyniosło by lepszy efekt, jednak i tak modernizacja opłacała się.

c) kondensatory wyjściowe. Kondensatory te mają za zadanie likwidację napięć stałych z sygnału wysyłanego z CD, a także pomagają zwiększyć obciążalność prądową wyjścia odtwarzacza. W 735 zastałem zwykły elektrolit bliżej nieznanej firmy 100uF/50V. Ogólnie przyjęło się, że lepiej brzmią kondensatory foliowe (najlepiej MKP). 100uF to duża pojemność. MKP zazwyczaj występują w o wiele mniejszych pojemnościach. Kondensator firmy SRC takiej pojemności kosztuje ok. 120zł/szt. Postanowiłem poszukać innego rozwiązania. Mój wybór padł na elementy firmy Visaton. Kondensatory z folią gładką są większe i droższe, lecz trochę lepsze. Zastosowałem element unipolarny 100uF/35V stosowany w zwrotnicach głośnikowych. Jego cena (20zł/szt.) jest jeszcze do przyjęcia. Alternatywą są elementy firmy ELNA. Niestety nie spotkałem ich w handlu. Po wymianie kondensatorów dźwięk zyskał trochę ogłady. Znikły niedostatki widoczne po wymianie rezystorów. Opłacało się.

2. Zasilacz:

a) kondensatory. Na płytce zasilacza zastąpiłem dwa (4700uF i 2200uF) dwoma potworkami 12000uF. W DCD-620 zasilacz znajduje się na tej samej płytce co reszta układów. Kondensatory do zastąpienia znajdują się zaraz obok stabilizatorów 78xx i 79xx. Następnie wymieniłem kondensatory filtrujące napięcie dla wzmacniaczy operacyjnych (z 220uF na 2200uF) i przetworników AC (z 470uF na 4700uF). Czyli na 10 razy pojemniejsze. Co to dało? Niewiele. Różnica niewielka słyszalna tylko w niektórych momentach. Można było tego nie robić, ale z drugiej strony jeżeli chcemy mieć sprzęt best, trzeba poświęcić trochę kasy i czasu.

b) filtr napięcia zasilającego. Jest to dodatkowy element montowany na przewodzie napięcia zasilającego 220V. Jego schemat znajduje się poniżej:

Filtr

Wartości elementów są następujące:

C1 - 330nF/250V MKP

C2 - 68nF/250V MKP

L1 - 3,5zwoja drutem 2,5 mm2 na rdzeniu ferrytowym toroidalnym nawinięte razem obok siebie (nie jak na schemacie)

L2 - 3 zwoje na rdzeniu ferrytowym L-5cm, fi 5-8mm

Całość składamy "na pająka" lub na płytce drukowanej. Połączenia pomiędzy elementami wykonujemy przewodem 1,5 lub 2,5 mm2. Do zacisków WE przyczepiamy przewód sieciowy (z gniazdka) do WY przyczepiamy przewód łączony z uzwojeniem pierwotnym transformatora zasilającego odtwarzacz (ewentualnie z włącznikiem). W DCD-735 gniazdo zasilające zostało przylutowane do płytki zasilacza. By zamontować filtr trzeba było przeciąć ścieżki i przylutować przewody w odpowiednich miejscach. Przy montażu dławików należy pamiętać o staranności i dużej ścisłości zwojów. Dodatkowe zalanie wszystkiego parafiną lub lakierem będzie wskazane. Można zastosować także koszulkę termokurczliwą. Całość, jak wszystkie przeróbki, działa od pierwszego odpalenia. Efekt działania tego komponentu zależy od jakości napięcia zasilającego. W moim przypadku usunięte zostały trzaski towarzyszące włączaniu urządzeń AGD (np. lodówka, pralka, TV). Usunięte zostały też zakłócenia towarzyszące działaniu komputera w drugim pokoju (a dokładniej jego zasilacza). Filtr powinien się przydać.

3. Inne modyfikacje.

a) zegar. A dokładniej rezonator kwarcowy można wymienić na inny model o lepszej stabilności lub też cały zewnętrzny układ taktujący. Modyfikację taka oferuje firma LCAudio w cenie od 800zł. Jest to cena naprawdę wysoka. Układ jest prosty i można go zrobić samemu. Niestety nie mam opracowania takiego układu. Strony zagraniczne traktujące o tym urządzeniu są już nie aktualne. Jeżeli ktoś posiada opis takiego układu, byłbym wdzięczny za przesłanie mi go.

b) układ mechaniczny. Nie mówię tutaj o wymianie całego napędu, lecz o przyklejeniu do obudowy i do samego napędu mat bitumicznych, materiału posiadającego wysoką tłumienność. Jest to materiał na bazie smoły stosowany do wygłuszenia wnętrz samochodów.

To wszystko co proponuję. Apeluje do wszystkich, aby zanim coś zrobią, pomyśleli dwa razy. Odtwarzacz CD to niezwykle skomplikowane urządzenie, wrażliwe na błędy. Z drugiej strony nie należy się przerażać.WRÓĆ

..:: 2003 © All rights reserved by moosix@wp.pl ::..