..:: Menu ::..

  :: NEWSY
  :: APLIKACJE
  :: PORADY
  :: KITY - OPISY
  :: GOTOWE PROD.
  :: PROJEKTY
  :: LINKI
  :: KONTAKT

..:: Oceń stronę ::..

..:: ODWIEDZIN ::..
1
..:: Linki ::..
http://www.einternet.die.pl/

http://www.prodigy4ever.any.pl

http://www.elektronika3000.republika.pl/

http://www.axel2.blink.pl
..:: Płyty CD ::..


Postanowiłem napisać ten tekst, ponieważ wiem, że wiele osób nie zna budowy płyty kompaktowej fabrycznej, a tym bardziej nagrywanej (CD-R). Na początek należy przedstawić budowę nośnika tłoczonego w fabryce.

Rysunek poniżej przedstawia przekrój przez taką właśnie płytę.

płyta tłoczona

Jest to duże powiększenie i uproszczenie (różni producenci wprowadzają dodatkowe warstwy najczęściej ochronne) nie mniej idea została zachowana. Jako podkład stosowany jest silnie sieciujący polimer o niskiej temperaturze zeszklenia (ok. 80C). Substancja ta w postaci granulek wsypywana jest do formy odwzorowującej kształty wgłębień (pitów) na płycie CD. Całość jest zamykana i podgrzewana. Po ostygnięciu podkład jest gotowy. Następnie takie podłoże pokrywa się metalem (warstwą odblaskową) metodami chemicznymi. Stosowane są różne pierwiastki. Na płytach pirackich występuje aluminium. Na płytach oryginalnych możemy spotkać srebro i złoto. Jest to jeden z powodów, dlaczego oryginalne płyty brzmią lepiej niż pirackie. Aluminium ma o 1/3 mniejszą zdolność do odbijania światła niż srebro. Odtwarzacz CD w niektórych przypadkach (stara lub porysowana płyta) nie mogą odczytać pewnych informacji, próbuje je skorygować poprzez tworzenie danych najbardziej prawdopodobnych. Najczęściej nie pokrywają się one z tymi na płycie. Odrębną sprawą zostaje źródło muzyki, z jakiego korzystają pirackie wytwórnie. Na pewno nie jest to forma z fabryki, gdzie produkowane są płyty oryginalne.

Płyta do nagrywania ma zupełnie inną budowę. Przedstawiono ją na rysunku poniżej:

płyta CD-R

Jako podkład i warstwę ochronną stosuje się materiały podobne do tych z płyt tłoczonych. Jako warstwa odblaskowa wykorzystywane jest prawie wyłącznie aluminium, ze względu na łatwość nanoszenia. Barwnik jest to substancja (często) organiczna zmieniająca swoje właściwości (przepuszczalność światła i kolor) pod wpływem temperatury (promienia lasera w nagrywarce). Odpowiednie obszary barwnika blokują wiązkę odczytującą, inne mają tak mały współczynnik absorpcji światła, że pozwalają promieniowi odbić się od warstwy odblaskowej i powrócić z informacją. Ten właśnie element decyduje o trwałości płyty. Barwniki organiczne są bardzo wrażliwe na temperaturę i światło. Pierwsze płyty CD-R wytrzymywały 10 lat. Trwałość obecnie produkowanych szacowana jest na 20 lat.

Jest jeszcze jedna ważna rzecz, którą różnią się płyty nagrywalne od tłoczonych: ścieżka zapisu. Nagrywarki komputerowe korzystają ze ścieżki cylindrycznej, czyli z dużej ilości okręgów o wspólnym środku. Tradycyjna, tłoczona płyta CD posiada ścieżki ułożone spiralnie (ślimak). Z tego względu niektóre odtwarzacze CD-audio nie radzą sobie z płytami CD-R zbyt dobrze. Nowsze napędy przystosowane także do cylindrycznego typu ścieżek mają lepsze osiągi w tej materii. Nie mniej jednak przeskok z jednego cylindra na inny (podczas odtwarzania ciągłego) powoduje zakłócenia i zmusza mechanizm korekcji błędów do działania, co w niektórych przypadkach odbija się na jakości dźwięku.

Mam nadzieję, że przekonałem choć małą część czytelników do lepszego patrzenia na oryginalne, a na pirackie jak produkt drugiej kategorii.WRÓĆ

..:: 2003 © All rights reserved by moosix@wp.pl ::..