..:: Menu ::..

  :: NEWSY
  :: APLIKACJE
  :: PORADY
  :: KITY - OPISY
  :: GOTOWE PROD.
  :: PROJEKTY
  :: LINKI
  :: KONTAKT

..:: Oceń stronę ::..

..:: ODWIEDZIN ::..
1
..:: Linki ::..
http://www.einternet.die.pl/

http://www.prodigy4ever.any.pl

http://www.elektronika3000.republika.pl/

http://www.axel2.blink.pl
..:: Elementy elektroniczne ::..


W tym artykule krótko opisz(c) najpopularniejsze elementy stosowane w elektronice. Należą do nich rezystory, potencjometry, kondensatory (zwykłe i elektrolityczne), cewki, transformatory, diody, diody Zenera, diody elektroluminescencyjne, tyrystory i triaki, tranzystory oraz fotorezystory, fotodiody, fototranzystory, termistory, mikrofony, głośniki, przekaźniki, kontaktrony. Zaczynamy!

Rezystory

Zwane też opornikami ą najczęściej stosowanymi elementami układów elektronicznych. Pozwalają na uzyskanie różnicy napięć na obu końcach elementu. Przy danej oporności obciążenia mogą służy† do ustalania wartości natężenia prądu płynącego w obwodach elektrycznych lub napięć w poszczególnych punktach układu elektronicznego. Rezystor może mieć różną wartość rezystancji mierzoną w Omach.

Potencjometry

Oprócz oporników (rezystorów) o stałej wartości, w układach elektronicznych stosuje się często rezystory o zmiennej rezystancji, regulowane, nazywane zwykle potencjometrami. Potencjometr posiada trzy końcówki i działa jak dzielnik napięcia (oczywiście regulowany) wykonany na dwóch rezystorach.

Kondensatory

Kondensatory są elementami elektronicznymi posiadającymi zdolność kumulowania w sobie energii elektrycznej (ładunku elektrycznego) - wykazują pojemność elektryczną. Obok rezystorów należą one do najczęściej stosowanych podzespołów w sprzęcie radioelektronicznym. Składają się(c) z dwóch płytek przewodnika i dielektryka pomiędzy nimi. Ważne: przez kondensator nie płynie prąd.

Kondensatory elektrolityczne

Są odmianą zwykłych kondensatorów różnią się tym, že kondensatory elektrolityczne wykorzystują warstwę izolacyjną powstałą w wyniku procesów chemicznych typu elektrolitycznego. Posiadają bardzo dużą pojemność.

Cewki

Są najprostszymi elementami indukcyjnymi tzn. elementy powstałe przez nawinięcie na dowolnym korpusie pewnej liczby zwojów dobrze przewodzącego drutu. Przy podłączeniu do napięcia zmiennego w czasie cewka zaczyna wykazywać reaktancję (opór pozorny).

Transformatory

Są bardzo ważnymi podzespołami indukcyjnymi. Składają się one z dwóch lub więcej cewek nawiniętych na wspólnym rdzeniu. Transformatory działają tylko przy napięciach zmiennych i służą do zmian napięcia wedle parametru nazywanego przekładnią transformatora.

Diody

Elementy półprzewodnikowe posiadające właściwość jednokierunkowego przewodzenia prądu. Stosowane są więc w zasilaczach jako prostowniki prądu zmiennego (mostek Greca), a także jako elementy progowe umożliwiające na przykład przepływ prądu w obwodzie, gdy napięcie na diodzie przekroczy określoną wartość.

Diody Zenera

Odmianą diod zwykłych są diody Zenera. W przypadku przekroczenia pewnego napięcia diody te zaczynają zachowywać się jak przewodnik, chroniąc przed zbyt wysokimi napięciami. W czasie normalnej pracy zachowują się jak zwykłe diody.

Tyrystory i triaki

Elementami półprzewodnikowymi pełniącymi, podobnie jak diody, rolę zaworów elektrycznych są tyrystory i triaki. W odróżnieniu od diod są to tak zwane zawory sterowane, których moment włączenia zależy nie tylko od różnicy napięć między anodą i katodą lecz również, a właściwie przede wszystkim od wartości napięcia podawanego na trzecią elektrodę - sterującą - nazywaną bramką.

Tranzystory

Tranzystory umożliwiają wzmacnianie sygnałów. Pełnią również funkcję przełączników elektronowych. Mają one trzy elektrody: sterującą - bazę B oraz dwie, tworzące obwód prądu sterowanego - emiter E i kolektor C.

Fotorezystory

Są opornikami półprzewodnikowymi, których rezystancja maleje bardzo znacznie (nawet 100 000 razy) ze wzrostem natężenia padającego światła.

Fotodiody

Różnią się od diod konwencjonalnych tym, że ich prąd w kierunku zaporowym nie jest bliski zeru lecz zależy od natężenia padającego na nie światła.

Fototranzystory

Działają na podobnej zasadzie jak diody z tym, że na skutek wzmacniającego działania struktury tranzystorowej charakteryzują się większą światłoczułością niż fotodiody.

Diody elektroluminescencyjne (świecące)

Bardzo często używany element. Zamiast żarówek są stosowane diody świecące, zwane też elektroluminoscencyjnymi. Są one bardziej niezawodne, a ich efektywność energetyczna nieporównanie wyższa.

Termistory

Są elementami wrażliwymi na temperaturę. Najczęściej stosowane są termistory o ujemnym współczynniku temperaturowym rezystancji, to znaczy taki oporniki, których rezystancja maleje ze wzrostem temperatury.

Mikrofony

Przetwarzają sygnał (drgania) akustyczny na proporcjonalne zmiany prądu lub napięci elektrycznego. W praktyce są trzy rodzaje mikrofonów: krystaliczne, dynamiczne, a trzecią najbardziej popularną grupą mikrofonów są węglowe wkładki mikrofonowe stosowane np. w aparatach telefonicznych.

Głośniki

Są to przetworniki zamieniające prąd odpowiedni prąd zmienny na drgania akustyczne (dźwięk), w budowie są podobne mikrofonów dynamicznych.

Przekaźniki

Są to przełączniki sterowane sygnałem elektrycznym. Prąd elektryczny przepływając przez cewkę elektromagnesu powoduje przyciągnięcie kotwiczki zawierającej jedną lub więcej par zestyków (styków).

Kontraktony

Specjalną, bardzo wygodną w zastosowaniach elektronicznych, odmianą przekaźników są przekaźniki kontraktonowe, które działają na nieco odmiennej zasadzie.

źródła:

Maria i Wojciech Nowakowscy - "24 proste układy elektroniczne do samodzielnego wykonania. Dla domu"

Lukas

wypoker@poczta.onet.plWRÓĆ

..:: 2003 © All rights reserved by moosix@wp.pl ::..