..:: Menu ::..

  :: NEWSY
  :: APLIKACJE
  :: PORADY
  :: KITY - OPISY
  :: GOTOWE PROD.
  :: PROJEKTY
  :: LINKI
  :: KONTAKT

..:: Oceń stronę ::..

..:: ODWIEDZIN ::..
1
..:: Linki ::..
http://www.einternet.die.pl/

http://www.prodigy4ever.any.pl

http://www.elektronika3000.republika.pl/

http://www.axel2.blink.pl
..:: Programator cyfrowy PCm.03 1k 220 firmy METRON ::..


Urządzenie przedstawione w tytule jest prostym, programowanym włącznikiem cyfrowym.

Z zewnątrz:
Całość zamknięto w plastikowej, małej obudowie przystosowanej do montażu na szynie DIN (sposób montażu układów automatyki). Od frontu wita nas mały, ale czytelny wyświetlacz bez podświetlania. Obok znajduje się dioda sygnalizująca załączenie obciążenia i 8 niebieskich przycisków. Panel sterowniczy zamknięto za przezroczystą szybką z tworzywa sztucznego. Obecne w niej otwory umożliwiają założenie plomby. Do dyspozycji użytkownika przeznaczono 3 zaciski śrubowe dobrej jakości umożliwiające przyłączenie zasilania i obciążenia. Czytelne napisy ułatwiają podłączenie i późniejszą obsługę.

W środku:
Urządzenie zasilane jest zasilaczem beztransformatorowym. Jest to sensowne rozwiązanie ze względu na masę i wielkość, lecz gorsze ze względu na niezawodność. Podczas ewentualnego zaglądania do środka należy bezwzględnie odłączyć zasilanie z uwagi na obecność na płytce niebezpiecznego dla życia napięcia sieciowego. W module zasilacza znajdziemy także mały akumulatorek firmy SANYO o pojemności 200mAh. Służy on zasilania mikroprocesora w przypadku zaniku napięcia sieciowego. W tym trybie przekaźnik sterujący obciążeniem nie jest załączany. Sercem kontrolera jest mikroprocesor umieszczony na płytce wyświetlacza. Został on zamknięty do metalowej puszki prawdopodobnie ze względu na zakłócenia. Zarówno zewnętrzne, jak i te produkowane przez zasilacz.

Możliwości:
Programator posiada wbudowany zegar z datą. Urządzenie może sterować obciążeniem 220V/10A (zastosowany przekaźnik firmy RELPOL 220V/16A). Przy czym obciążenie zasilane jest tym samym napięciem co programator. Możliwe jest sterowanie jednym urządzenie. Programator umożliwia zaprogramowanie 9 czasów włączenia i 9 wyłączenia. Obciążenie może być załączane każdego dnia tygodnia, w wybrany dzień, od poniedziałku do piątku lub w sobotę i niedzielę. Programator rozróżnia czas letni i zimowy. Możliwe jest także manualne załączenie lub wyłączenie obciążenia.

Obsługa:
Podłączenie sprowadza się do podłączenia 4 przewodów do 3 zacisków. Schemat podłączenia został nadrukowany na obudowie. Przyłącza obudowano w taki sposób, że nie jest konieczne ich izolowanie. Dalsza obsługa to programowanie przeprowadzone w intuicyjny sposób. Pomaga w tym instrukcja dołączona do urządzenia. Wbudowany akumulatorek zapewnia długą, bezobsługowa pracę. Obecny jest także przycisk (trochę niższy niż inne - zapobiega to przypadkowemu naciśnięciu) służący do resetowania mikrokontrolera.

Ostatecznie:
Urządzenie bardzo funkcjonalne i dobrze zrobione. Używam go od dwóch lat jako włącznika światła do akwarium i jestem z niego bardzo zadowolony.


WRÓĆ

..:: 2003 © All rights reserved by moosix@wp.pl ::..