..:: Menu ::..

  :: NEWSY
  :: APLIKACJE
  :: PORADY
  :: KITY - OPISY
  :: GOTOWE PROD.
  :: PROJEKTY
  :: LINKI
  :: KONTAKT

..:: Oceń stronę ::..

..:: ODWIEDZIN ::..
1
..:: Linki ::..
http://www.einternet.die.pl/

http://www.prodigy4ever.any.pl

http://www.elektronika3000.republika.pl/

http://www.axel2.blink.pl
..:: AVT-833; aktywny HUB USB ::..


Mój kolega miał problem. Pismo Przyjaciółka nie umiało mu pomóc, więc zgłosił się do mnie. Miał on mysz i klawiaturę USB. Pewnego dnia dostał modem. Urządzenie wspaniałe, ale na porcie USB. Piszę "ale" ponieważ zabrakło już portów USB w komputerze , gdzie modem miał być zamontowany. Wielcy komputerowego świata znaleźli na to lekarstwo: HUB USB (to taki rozgałęziacz). Urządzenie zwieloktotniające liczbę portów. Jako iż huby dostępne w handlu są za drogie, padło (a jakże) na urządzenie do samodzielnego montarzu: Aktywny HUB USB AVT-833. Układ montuje się w prosty sposób na dwustronnej płytce drukowanej. Mimo iż wszyscy zalecają podstawki pod układy scalone, ja tak nie zrobiłem. Przyczyną była ilość ciepła wydobywająca się z elementów. Hub może być zasilany poprzez przewód USB z komputera. Umożliwia to pobór maksymalnie 500mA (tak mówi specyfikacja USB). Jest to dobra wartość dla jednego urządzenia, ale nie dla 4 urządzeń (tyle może być maksymalnie podłączonych do koncentratora).

"Fabrycznie" podczas montarzu huba jesteśmy skazani na zasilanie zewnętrzne. Na płytce znajdują się wszystkie elementy zasilacza. Należy podłączyć tylko transformator (ja zastosowałem toroidalny 20W). Jeśli będziemy korzystać z urządzeń mających własne zasilanie (drukarka, skaner) montarz zasilacza nie jest konieczny. Z drugiej jednak strony należałoby to zrobić dla świętego spokoju (kto wie co w przyszłości podłączymy).

Instalacja przebiega naprawdę bezproblemowo (testowane na Win98). Nawet podczas działania komputera po podłączeniu koncentratora, urządzenie było poprawnie wykrywane. Tak samo było z urządzeniami podłanczanymi do koncentratora (mysz, modem). Podłaczenie skanera także przebiegło gładko (co ten Gates robił, że mu się nie udało?).

Hub jest wyposarzony we wszystkie niezbędne zabezpieczenia: zwarciowe, przeciążeniowe, termiczne. Dodatkowo na płytce (przy gniazdach USB) znajdują się 4 diody. Pozwalają one wykryć nieprawidłowości przy podłączeniu lub błędnym działaniu podłączonych urządzeń USB. Koncentrator ten jest zgodny ze standardem USB 1.0. Obsługuje zarówno urządzenia wolne jak i szybkie. Autor napisał, że hub jest w stanie dostarczyć do 1A prądu do pojedyńczego urządzenia. Taka sama wartość została podana przy maksymalnym obciążeniu dla wszystkich 4 kanałów. Należy zatem uwarzać, by nie podłanczać zbyt durzej ilości urządzeń prądożernych. Całość jest dobrze zamknąć w przestronnej, plastikowej obudowie, najlepiej z otworami (lepsze chłodzenie). Następnie cieszymy się z kolejnego urządzenia obciążającego nasz komputer.WRÓĆ

..:: 2003 © All rights reserved by moosix@wp.pl ::..