..:: Menu ::..

  :: NEWSY
  :: APLIKACJE
  :: PORADY
  :: KITY - OPISY
  :: GOTOWE PROD.
  :: PROJEKTY
  :: LINKI
  :: KONTAKT

..:: Oceń stronę ::..

..:: ODWIEDZIN ::..
1
..:: Linki ::..
http://www.einternet.die.pl/

http://www.prodigy4ever.any.pl

http://www.elektronika3000.republika.pl/

http://www.axel2.blink.pl
..:: AVT-325; multimedialny wzmacniacz do PC ::..


Wstęp:

Obecne karty dźwiękowe oferują coraz to lepszą jakość dźwięku. Od niedawna zaczęły być dostępne dla masowego odbiorcy także karty oferujące więcej niż tradycyjne stereo. Wymagają one specjalnego wielokanałowego wzmacniacza, a także odpowiedniego rozstawienia głośników. Jednak nadal najpopularniejsze (głównie ze względu na cenę) są karty stereofoniczne. Większość z nich jest zaopatrzona w miniaturowy wzmacniacz, który ze względu na swoją moc (mniej niż 1W) i kiepskie parametry nie potrafi zapewnić odpowiedniej jakości dźwięku. Popularne głośniczki multimedialne są trochę lepsze, lecz i one nie generują dźwięku wystarczająco dobrej jakości. Wyjściem z tej sytuacji jest zamiana PC-ta w wieżę HI-FI. Umożliwia to zestaw firmy AVT nr. 325.

Co to Jest:

Zestaw ten jest urządzeniem do samodzielnego montażu. W zestawie otrzymujemy komplet elementów, lecz nie wszystkich. Transformator zasilający końcówkę mocy należy nabyć we własnym zakresie, także elementy dodatkowe rozszerzające możliwości urządzenia nie należą do zestawu. Wzmacniacz jest przeznaczony do montażu we wnęce 5,25'. Jest to jednak samodzielne urządzenie i po odpowiednich przeróbkach może służyć jako zwykły wzmacniacz audio. Opis tego projektu znajduje się w EP 2-4/97.

Montaż:

Montaż wymaga odrobiny wprawy przy posługiwaniu się lutownicą. chodzi tu o przylutowanie dużej liczby diód LED na płycie czołowej. Montaż innych elementów wykonuje się w tradycyjny sposób. Następnie przychodzi kolej na prace mechaniczne: zamocowanie transformatora, radiatora i ewentualnie ekranu eliminującego zakłócenia. W zestawie znajdują się także dwie płytki tworzące ścianki boczne. Należy je połączyć ze wzmacniaczem wedle instrukcji. Do przyłączenia zewnętrznych głośników służą złącza śrubowe na płytce. We własnym zakresie należy wyprowadzić na zewnątrz obudowy komputera przyłącza głośnikowe, np. na śledziu.

Użytkowanie:

Przy pierwszym włączeniu wzmacniacz mile mnie zaskoczył. Dźwięk był dobrej jakości. Obsługa jest intuicyjna i łatwa. Opcjonalnie można zastosować sterowanie przy pomocy złącza RS232. Kolorowe lampki na płycie czołowej dodadzą kolorytu naszej szarej maszynie.

Opinia:

Uważam, że jest to rozsądna alternatywa dla głośników multimedialnych, zwłaszcza, gdy posiadamy już kolumny głośnikowe. Duża moc i wysoka jakość dźwięku przy jednoczesnej funkcjonalności predestynują to rozwiązanie do zastosowań zarówno komputerowych jak i audio HI-FI.WRÓĆ

..:: 2003 © All rights reserved by moosix@wp.pl ::..