..:: Menu ::..

  :: NEWSY
  :: APLIKACJE
  :: PORADY
  :: KITY - OPISY
  :: GOTOWE PROD.
  :: PROJEKTY
  :: LINKI
  :: KONTAKT

..:: Oceń stronę ::..

..:: ODWIEDZIN ::..
1
..:: Linki ::..
http://www.einternet.die.pl/

http://www.prodigy4ever.any.pl

http://www.elektronika3000.republika.pl/

http://www.axel2.blink.pl
..:: AVT-876; lampa plazmowa, błyskawice w żarówce ::..


Prawdopodobnie większość z osób w Polsce oglądała serial "Z archiwum X". Otóż w czołówce widzimy szklaną kulę, w której powstają wyładowania elektryczne (błyskawice). Widziałem tego typu urządzenie w jednym z supermarketów, lecz jego cena (ponad 500 zł) skutecznie mnie odstraszyła. Do czasu, gdy zobaczyłem w kiosku pismo Elektronika Praktyczna numer 6/2000. Okładka przedstawiała zwykłą żarówkę wypełnioną niebieskimi błyskawicami. Postanowiłem to urządzenie wypróbować.

Zestaw nabyłem w jednym ze sklepów firmowych AVT. Dodatkowo zakupiłem obudowę plastikową i włącznik (w tym samym sklepie). Całkowita cena elementów wyniosła ok. 50 zł. Do prawidłowej pracy urządzenia potrzebne były jeszcze inne elementy.

- transformator zasilający - w moim przypadku ze starego krajowego telewizora, o mocy 50W dający napięcie ok. 18VAC (wg. artykułu napięcie powinno wynosić 17-24VAC).

- transformator wysokiego napięcia - z telewizora marki ELEKTRON. Uzwojenie pierwotne nawinąłem obok uzwojenia fabrycznego (10 zwojów grubego drutu w emalii).

- Oprawa od żarówki.

Składanie zestawu przebiegało prawie bez problemów. Jedynie mostek prostowniczy miał zbyt grube nóżki co wymusiło rozwiercenie otworów na płytce.

Układ działał od pierwszego uruchomienia. Prosta regulacja polega na ustawieniu dwóch potencjometrów montażowych tak, by błyskawice były jak naj silniejsze. Do chłodzenia tranzystora mocy użyłem standardowego radiatora wielkości ok. 2x radiator od procesora. Jako iż jestem uczulony na grzanie się elementów postanowiłem zastosować większy radiator z wiatrakiem.

Kilka słów o użytkowaniu: Urządzenie, jak twierdzi autor artykułu, jest całkowicie bezpieczne dla osób zdrowych (nie dla osób z rozrusznikiem serca). świecąca na niebiesko żarówka wygląda naprawdę imponująco (zwłaszcza w nocy). Żarówki można dotknąć, wtedy w stronę palca podążają błyskawice tworząc jedno, grube wyładowanie. Należy uważać, by się nie poparzyć. Trzymanie palca (można też metalowy przedmiot) zbyt długo w jednym miejscu żarówki powoduje topienie się szkła. Bańka może pęknąć, lub na jej powierzchni robi się miniaturowy otwór. Wtedy przy dotknięciu palcem w takie miejsce, następuje nieprzyjemne spotkanie z prądem. Bezwzględnie nie można dotykać wyjścia transformatora wysokiego napięcia. Układ należy bezwzględnie zaopatrzyć w obudowę, jeśli metalową, to połączoną z masą układu i uziemioną.

W artykule znajdziemy także wskazówki jak prezentowany układ przerobić na jonizator powietrza (tej konstrukcji nie przetestowałem).

Lampa plazmowa wygląda naprawdę imponująco. Szczególnie w półmroku lub w ciemności. Może urozmaicić nie jedną imprezę.

P.S. Artykuł o lampie plazmowej można ściągnąć ze strony:

www.ep.com.pl

WRÓĆ

..:: 2003 © All rights reserved by moosix@wp.pl ::..