..:: Menu ::..

  :: NEWSY
  :: APLIKACJE
  :: PORADY
  :: KITY - OPISY
  :: GOTOWE PROD.
  :: PROJEKTY
  :: LINKI
  :: KONTAKT

..:: Oceń stronę ::..

..:: ODWIEDZIN ::..
1
..:: Linki ::..
http://www.einternet.die.pl/

http://www.prodigy4ever.any.pl

http://www.elektronika3000.republika.pl/

http://www.axel2.blink.pl
..:: Przeglšd mini nadajników FM ::..


Zwane inaczej pluskwami miniaturowe nadajniki UKF-FM zyskują sobie coraz to większą popularność. Zwłaszcza te do samodzielnego złożenia dzięki swojej niskiej cenie są bardzo często wykorzystywane przez młodocianych agentów.

Poniższe porównanie pokazuje możliwości trzech (a właściwie czterech) tego typu urządzeń. Mam nadzieję, że każdy znajdzie coś dla siebie.

1. Mininadajnik UKF - zestaw NE081 - Nord Elektronik

Układ ten został zamontowany na płytce drukowanej o wymiarach 89x10 [mm]. Zmieścić się więc może w większym flamastrze lub metalowej rurce. Montaż nie powinien nikomu sprawić kłopotów. Należy tylko pamiętać o właściwym przylutowaniu mikrofonu elektrytowego. Mniej więcej na środku płytki znajduje się miejsce na baterię. Samodzielnie należy wmontować dwie blaszki służące do przytrzymywania baterii. Całość jest zasilana 12 woltowym ogniwem wykorzystywanym w pilotach od alarmów samochodowych. Całkowity pobór prądu wynosi ok. 2,4 mA, co gwarantuje długą pracę urządzenia. Jedynie regulacja może sprawić trochę kłopotu. Polega ona na strojeniu nadajnika "na słuch" poprzez rozginanie i zginanie uzwojeń cewki, którą trzeba wykonać samodzielnie wedle instrukcji.

2. Mikrofon bezprzewodowy - zestaw AVT-2117/1 - AVT

Jest to urządzenie różniące się od poprzedniego pod kilkoma względami. Najważniejszą sprawą jest obecność gotowej cewki wykonanej pod postacią ścieżki drukowanej na płytce. Producent uwalnia zatem od żmudnego nawijania cewek i niezbyt wygodnego strojenia. Regulacja odbywa się przy pomocy trymera przylutowanego do płytki. Bateria nie jest połączona z płytką jak w poprzednim wypadku. Co do jakości nie jest ona zadowalająca. Zasięg też był mniejszy niż ten podany przez producenta.

3.Mininadajniki FM UKF - zestaw AVT-2481 - AVT

Tu producent stanął na wysokości zadania i opracował bardzo rzetelną instrukcję opisującą sposób strojenia oraz wykonania prostej sondy, która ma to strojenie ułatwić. Niestety polega ono tym razem na zmianie kształtu cewki (tak jak w pierwszym zestawie). Zestaw ten składa się de facto z dwóch nadajników pierwszy z nich jest prostym jednotranzystorowym układem, a drugi ma już bardziej skomplikowaną budowę i zapewnia lepsze dopasowanie do potrzeb użytkownika. Układy wymagają mniejszego napięcia zasilającego (od 3V). Polecam.

Na koniec wypadało by dodać, że tego typu układy dysponują mocą 10...20 mW. Zapewnia to zasięg kilkunastu metrów. W przypadku zastosowania dłuższej anteny i dobrej jakości odbiornika zasięg może zostać zwiększony do kilkudziesięciu metrów. Należy także pamiętać, że zakłócanie transmisji radiowych sąsiadom jest przynajmniej niegrzeczne.

Adresy producentów:

pkt.1 www.nord-elektronik.com.pl

pkt.2 i 3 www.avt.com.pl

WRÓĆ

..:: 2003 © All rights reserved by moosix@wp.pl ::..