..:: Menu ::..

  :: NEWSY
  :: APLIKACJE
  :: PORADY
  :: KITY - OPISY
  :: GOTOWE PROD.
  :: PROJEKTY
  :: LINKI
  :: KONTAKT

..:: Oceń stronę ::..

..:: ODWIEDZIN ::..
1
..:: Linki ::..
http://www.einternet.die.pl/

http://www.prodigy4ever.any.pl

http://www.elektronika3000.republika.pl/

http://www.axel2.blink.pl
..:: PE584; super wyłącznik ::..


Posiadam komputer nie najnowszy typu AT. Czasem z zazdrością patrzę na komputery znajomych typu ATX, gdzie komputer sam odbierał sobie życie. Do tego oczywiście jest potrzebna płyta i zasilacz ATX.

Ostatnio przeglądając gazetę Praktyczny Elektronik numer 4/2001 (z niewiadomych przyczyn ta publikacja pojawia się u mnie z wielkim opóźnieniem) natrafiłem na artykuł Super wyłącznik do Peceta. Z zewnątrz wygląda idealnie wystarczy połączyć płytkę 6 przewodami z komputerem i gotowe.

Układ montuje się w tradycyjny sposób. Podłoże stanowi płytka jednostronna. Przekaźnik RM-82/12 V można zastąpić innym (min. 2x8A, 380V). Płytkę łączymy z komputerem 6 przewodami wewnątrz obudowy. Dwa z nich to podłączenie zasilania układu (12V, np. przewód zasilający dyski twarde - żółty(+) i czarny (-)), a cztery służą do podłączenia urządzenia równolegle z włącznikiem.

Włącznik komputera należy także przerobić na monostabilny (chwilowy). Instrukcja przeróbki dotyczy zwykłego włącznika "wciskanego". U mnie zabieg usunięcia jednej z jego części poskutkował. Na problemy mogą napotkać użytkownicy włączników hebelkowych (używane często w starszych obudowach tower). Nie spotkałem się z tym rozwiązaniem, ale jeśli czytelnicy wykażą zainteresowanie tym tematem, zobaczę co da się zrobić.

Połączenia sieciowe (do włącznika) należy wykonać szczególnie starannie odpowiednim przewodem. Następnie całość zaizolować, by niewinne grzebanie w komputerze nie skończyło się wypadkiem.

Regulacja jest prosta, wymaga multimetru. Należy przyłączyć go do wyjścia komparatora (nóżka 1) i zmierzyć napięcie podczas pracy. Powinno wynosić +12V (wszystkich ustawień dokonujemy potencjometrem P1. Następnie zamykamy Windows i ustawiamy potencjometr tak, by mierzone napięcie wynosiło ok. 0,2V. Regulacji dokonujemy przy częściowym zamontowaniu urządzenia w komputerze (przyłączamy tylko zasilanie +12V).WRÓĆ

..:: 2003 © All rights reserved by moosix@wp.pl ::..