..:: Menu ::..

  :: NEWSY
  :: APLIKACJE
  :: PORADY
  :: KITY - OPISY
  :: GOTOWE PROD.
  :: PROJEKTY
  :: LINKI
  :: KONTAKT

..:: Oceń stronę ::..

..:: ODWIEDZIN ::..
1
..:: Linki ::..
http://www.einternet.die.pl/

http://www.prodigy4ever.any.pl

http://www.elektronika3000.republika.pl/

http://www.axel2.blink.pl
..:: AVT-5000; "Więcej czadu!" czyli wzmacniacz wielkiej mocy ::..


To nie jest recenzja filmu pomimo, że tytuł mógłby to sugerować ( chociaż film jest całkiem do rzeczy ) . Tytuł dotyczy wzmacniacza audio Altare o całkiem niezłej mocy 450W(przy obciąrzeniu 4 ohm.) . I bardzo dobrych parametrach przenoszenia dźwięku. Do budowy wzmacniacza wykorzystano tranzystory mocy HEXFET (2SK1530 i 2SJ201) .

450W to bardzo dużo jak na zastosowania domowe ( nie polecam wykorzystywać w warunkach domowych [ szczególnie w mrówkowcach] całej mocy wzmacniacza, może się to skończyć skazaniem na wygnanie przez pozostałych członków rodziny. Nie mówiąc o rozwścieczonych sąsiadach. : ) . Wzmacniacz ten doskonale natomiast można zastosować na większych prywatnych imprezach poza domem.

Montaż wzmacniacza nie jest bardzo trudny, ale ze względu na cenę tranzystorów, nie polecam samodzielnego montażu początkującym elektronikom. Chyba, że pod okiem kogoś doświadczonego. Jeżeli nikogo takiego nie znasz zawsze możesz poprosić o radę sprzedawcę ze sklepu elektronicznego. Nigdy mi się nie zdarzyło aby ktoś mi odmówił pomocy. Do wykonania wersji stereo potrzebne bęndą dwa takie wzmacniacze co podwaja koszt ( Nie ma róży bez kolców:). Jest jednak możliwość zredukowania kosztów, wystarczy nie montować jednej pary tranzystorów .Wiąrze się to jednak z obniżeniem mocy wzmacniacza do ok. 350 W.Układ zasilany przez transformator o mocy ok. 500 W i napięciach na uzwojeniach wtórnych 2x60 V AC, wyklucza to możliwość zastosowania go w samochodzie ( Informacja dla maniaków samochodowego audio ). Jak już wcześniej wspomniałem cena tranzystorów jest dość wysoka ok. 60 pln. za sztukę, a jest ich 10. Dlatego dla bezpieczeństwa nie wykorzystano całkowicie mocy tych tranzystorów.Dodatkowo trzeba wyposażyć je w radiatory które odprowadzą nadmiar ciepła ( nie muszę chyba mówić czym grozi przegrzanie tranzystora).Można samodzielnie podnieść moc wzmacniacza, ale wzrasta prawdopodobieństwo uszkodzenia tranzystorów. Dlatego nie polecam takich praktyk.

Nie nalerzy także podłanczać do wzmacniacza kolumn o mniejszej mocy( np. od wieży ) bo to może skrócić ich żywot. Nawet jeśli na nich pisze 2 x 1000W. Najlepiej sprawdzić co pisze bezpośrednio na głośniku. Bo niejednokrotnie to co pisze na wieżach (szczególnie tych z Chin i Tajwanu) nie pokrywa się z rzeczywistą mocą głośników. Do pełni szczęścia przydał by się przedwzmacniacz i korektor graficzny, które także można dostać w sklepach elektronicznych w postaci kitów* . A z takim zestawem można już wiele zdziałać.

Parametry wzmacniacza :

- moc wyjściowa dla obciążenia 4 ohm: 450W

- moc wyjściowa dla obciążenia 8 ohm: 300W

- czułość- dla maksymalnej mocy wyjściowej i obciążenia 4 ohm: 1.27 V.

- czułość-dla maksymalnej mocy wyjściowej i obciążenia 8 ohm: 1.5 V.

- pasmo przenoszenia 3 dB: 18 Hz... 72 kHz.

- pasmo przenoszenia 1 dB: 27 Hz... 53 kHz.

- dynamika (S/N) : 92 dB.

Całkowity opis wzmacniacza można znaleźć w gazecie „Elektronika Praktyczna 2/2001” cena gazety ok. 9 pln.

*-"Kit"- zestaw do samodzielnego montażu zawierający instrukcję montażu i komplet podzespołów.

Sylwester

syl_mar@wp.pl

WRÓĆ

..:: 2003 © All rights reserved by moosix@wp.pl ::..