..:: Menu ::..

  :: NEWSY
  :: APLIKACJE
  :: PORADY
  :: KITY - OPISY
  :: GOTOWE PROD.
  :: PROJEKTY
  :: LINKI
  :: KONTAKT

..:: Oceń stronę ::..

..:: ODWIEDZIN ::..
1
..:: Linki ::..
http://www.einternet.die.pl/

http://www.prodigy4ever.any.pl

http://www.elektronika3000.republika.pl/

http://www.axel2.blink.pl
..:: AVT-2660; Odtwarzacz CD - DIY ::..


Skrót DIY oznacza nie mniej, nie więcej, tylko "zrób to sam". Jakiś czas temu pojawił się w innej części tej strony (dział projekty) projekt odtwarzacza CD audio zrobionego ze standardowego napędu komputerowego CDROM. Niestety sterowanie w tamtej konstrukcji nie było zbyt rozbudowane: tylko przyciski oferowane przez napęd (stop/wysuń i odtwórz/następny).

Chcę przedstawić inne rozwiązanie. Bardziej rozbudowane, funkcjonalne. Jest to zestaw AVT-2660 nazwany po prostu: Odtwarzacz CD.

Na początek co to umie:

- wszystkie przyciski "dorosłego" napędu audio: poprzedni utwór, start, pauza, stop, następny utwór, przewijanie do tyłu, czas tryb odtwarzania.

- sterowanie pilotem RC5

- wyświetlacz LCD znakowy. I tu pojawia się problem. W instrukcji od zestawu są sprzeczne ze sobą informacje. Na schemacie widnieje rozmiar 1x16, a w spisie elementów 2x16. Prawdopodobnie ta druga wartość jest prawdziwa, ponieważ pojawia się jeszcze kilka razy w instrukcji.

- tryby: odtwarzanie ciągłe, pojedynczy utwór, losowe. Brak niestety programowania.

Całość jest zasilana z sieci 230V. Na płytce znajdują się odpowiednie stabilizatory obniżające napięcie. Schemat zamieszczony w instrukcji podaje transformator 25W. Część elektroniczna została oparta o procesor serii AVR wraz z elementami towarzyszącymi. Program obsługi odtwarzacza zajmuje ok. 7,5kB. Przy takiej wartości nie można zaprogramować uP przy pomocy oprogramowania darmowego (np. Bascom AVR demo). Trzeba więc kupić albo zaprogramowany układ, albo program (to pierwsze jest zdecydowanie tańsze).

Cały zestaw kosztuje: 38zł (płytka + zaprogramowany uP); 75zł (płytka + elementy); 25zł (zaprogramowany uP).

Ceny jak widać są przystępne. Lecz nie jest tak różowo jak to wygląda. Potrzebne są jeszcze rzeczy dodatkowe, nie zawarte w zestawie: pilot (ewentualnie), transformator zasilający, napęd CDROM, obudowa. Widać cena przekroczy prawdopodobnie 100 zł. W tej cenie można kupić już używany odtwarzacz CD z niskiej półki, np. SONY CDP-26. Dobrym pomysłem jest zaprzęgnięcie do współpracy z powyższym zestawem porządnego przetwornika C/A (konstrukcje tego typu były publikowane na łamach EP). Można uzyskać wtedy naprawdę dobry dźwięk oferowany przez kilkakrotnie droższe konstrukcje fabryczne.

Zainteresowanych odsyłam do EdW 3/03.WRÓĆ

..:: 2003 © All rights reserved by moosix@wp.pl ::..