..:: Menu ::..

  :: NEWSY
  :: APLIKACJE
  :: PORADY
  :: KITY - OPISY
  :: GOTOWE PROD.
  :: PROJEKTY
  :: LINKI
  :: KONTAKT

..:: Oceń stronę ::..

..:: ODWIEDZIN ::..
1
..:: Linki ::..
http://www.einternet.die.pl/

http://www.prodigy4ever.any.pl

http://www.elektronika3000.republika.pl/

http://www.axel2.blink.pl
..:: Przewód PC - MIDI ::..


Wiele osób posiadających komputer posiada także zacięcie muzyczne. Posiadając elektroniczny instrument muzyczny można podłączyć go łatwo do karty dźwiękowej. Takie operacje robi się zazwyczaj przy pomocy ekranowanego przewodu przystosowanego do przenoszenia sygnałów fonicznych. Wystarczy połączyć wyjście instrumentu (organy lub gitara) z odpowiednim wejściem na posiadanej karcie dźwiękowej. Rola komputera w tym systemie połączeń polega na nagrywaniu i obróbce pliku dźwiękowego. Następnie naszą twórczość możemy zapisać w komputerze lub na zewnętrznym urządzeniu (np. magnetofonie). Ten typ obróbki dźwięku umożliwia edycję tylko jego obwiedni, lecz sama struktura sygnału jest zachowana.

Istnieje jeszcze jeden standard komunikacji pomiędzy urządzeniami muzycznymi: MIDI. Działa on na zupełnie innej zasadzie niż opisany wyżej sposób przesyłu analogowego. Nie jest to także przesył w pełni cyfrowy. Przy pomocy standardu MIDI przesyłane są informacje o instrumencie, jego tonie, głośności itp. Nie jest natomiast przesyłany sam sygnał aktualnie używanego instrumentu. Z tego też względu muzyka zapisana w tym standardzie brzmi inaczej na różnym sprzęcie. Jeśli użyjemy np. SB16 to pożal się boże, ale jeśli użyjemy czegoś lepszego, np. AWE64 to z naszych głośniczków popłynie naprawdę przyjemny dźwięk. Ten sposób przesyłania dźwięku posiada wiele istotnych zalet: możliwość komunikacji z wieloma urządzeniami np. syntezatory, niewielka wielkość pliku dźwiękowego, wielka swoboda w zakresie edycji muzyki. Wady występują także: Każde urządzenie inaczej interpretuje informacje o muzyce, konieczność użycia specjalizowanego sprzętu do odtwarzania plików muzycznych.

Pora przejść do praktyki. Rysunek poniżej przedstawia schemat budowy dwukierunkowego przewodu MIDI:

Schemat przewodu MIDI

Jeśli ktoś chciałby zdecydować się na samodzielną budowę przewodu to kilka wskazówek: Przewód powinien mieć długość maksymalnie 3m. Na schemacie wszystkie wtyczki są pokazane od tyłu (od strony lutowania). Wtyczka 15pin to złącze stosowane w kartach dźwiękowych jako gniazdo manipulatora. Dwie okrągłe wtyki są typu DIN (jak od klawiatury). Na nich właśnie środkowe wyprowadzenie (oznaczone kropką) to masa. Jako przewód należy wykorzystać ekranowany kabel foniczny lub kilkużyłowy w ekranie, który to następnie (ten ekran) łączymy z masą.

Przewód podłączamy w następujący sposób: Wtyk 15pin przyłączamy do karty dźwiękowej. Wtyki DIN łączymy z keyboardem (najczęściej). Uwaga na oznaczenie IN/OUT. Niekiedy tańsze klawiatury przeznaczenia "komputerowego" posiadają tylko gniazdo OUT (nie mogą przyjmować sygnałów, są tylko urządzeniem wyjściowym).

By sprawdzić w jaki sposób nasza klawiatura współpracuje z komputerem należy wykonać następujące kroki: W panelu sterowania / multimedia / MIDI jako wyjście ustawiamy Zewnętrzny Port MIDI. Następnie w keyboardzie jako wejście ustawiamy port MIDI i puszczamy jakąś muzyczkę w formacie MIDI. Nasza klawiatura powinna zacząć grać. Numer ten nie działa z tańszymi klawiaturami będącymi tylko klawiszami.

By w pełni wykorzystać możliwości interferejsu MIDI należy użyć odpowiedniego oprogramowania (ja używam Cakewalka). W opcjach programu należy wybrać zewnętrzny port MIDI jako urządzenie wejściowe. Już samo naciskanie na klawisze spowoduje zaświecenie się lampek na pasku stanu programu. Po naciśnięciu nagrywania możliwe będzie zagranie jakiejś muzyczki na klawiszach. Program przedstawi ją jako zapis nutowy. Następne kroki zależą tylko od inwencji użytkownika.

Jeśli ktoś chciałby poćwiczyć na sucho, bez klawiatury, program Cakewalk oferuje funkcję Virtual Piano symulującą zewnętrzny keyboard.WRÓĆ

..:: 2003 © All rights reserved by moosix@wp.pl ::..