..:: Menu ::..

  :: NEWSY
  :: APLIKACJE
  :: PORADY
  :: KITY - OPISY
  :: GOTOWE PROD.
  :: PROJEKTY
  :: LINKI
  :: KONTAKT

..:: Oceń stronę ::..

..:: ODWIEDZIN ::..
1
..:: Linki ::..
http://www.einternet.die.pl/

http://www.prodigy4ever.any.pl

http://www.elektronika3000.republika.pl/

http://www.axel2.blink.pl
..:: Aplikacja modułów radiowych - komputerowe łącze radiowe ::..


Czasem potrzeba, by połączyć dwa komputery. Czasem chce się zrobić sieć z kumplem mieszkającym w bloku obok. Czasem też nie można użyć przewodu do podłączenia. Często pociąga to za sobą kucie w ścianach, forsowanie drogi lub też cenę drogocennego kabla. Czasem idealnym rozwiązaniem wydaje się połączenie radiowe. Transmisję z wykorzystaniem tego medium można zrealizować bardzo prosto przy pomocy hybrydowych modułów transmisyjnych. Niestety pociąga to za sobą pewne ograniczenia. Najpoważniejszym z nich jest odległość silnie zależna od mocy nadajnika. W przypadku omawianym poniżej wynosić ona będzie od 15m w budynku do 100m w otwartym terenie. (Uwaga: dane tutaj podane pochodzą z informacji podanej od producenta. Należy liczyć się z pogorszeniem parametrów maksymalnych w bojowych warunkach pracy urządzenia.)

Co to jest:

Kompletny zestaw nadawczo-odbiorczy składa się z nadajnika radiowego NHTX401 i odbiornika radiowego NHRX401 oraz kilku elementów zewnętrznych. Przy transmisji pomiędzy dwoma komputerami potrzebne są dwa zestawy nadawczo-odbiorcze. pora przyjrzeć się parametrom technicznym proponowanego urządzenia:

Prędkość transmisji: w karcie katalogowej podana są wartości: 8,6kbit/s - 115,2kbit/s. Prędkość ta jest w standardowych warunkach nieosiągalna. Podczas transmisji nie wszystkie bity transmitowane poprzez porty komputera przenoszą właściwą informację. Część z nich zawiera bity synchronizacji, sumy kontrolne, informacje dotyczące korekcji błędów, rozkazy dla odbiorcy itp. W praktyce należy spodziewać się prędkości 56,7 kbit/s. Ten układ radiowy, w przeciwieństwie do jemu podobnych konstrukcji został specjalnie zaprojektowany do transmisji pomiędzy komputerami. należy spodziewać się więc efektów lepszych niż w przypadku konkurencji.

Wymiary zewnętrzne modułów są niewielkie. Posiadają one kilka nóżek. Ich przeznaczenie szczegółowo zostało omówione w dokumentacji technicznej. Zarówno odbiornik jak i nadajnik posiada wewnętrzny ekran chroniący przed zakłóceniami.

Praktyka:

W dokumentacji modułów, producent zamieścił schematy pozwalające zbudować pełnowartościowe urządzenie. Aplikacja zarówno nadajnika jak i odbiornika składa się z kilku elementów dyskretnych oraz złącza RS232 służącego do komunikacji z komputerem.

Montaż urządzenia można przeprowadzić na płytce uniwersalnej lub specjalnie do tego zaprojektowanej płytce drukowanej. Nie polecam montażu na "pająka" ponieważ w tego typu układach krótkie połączenia są konieczne do zapewnienia wysokiej prędkości transmisji. Przewody z sygnałami do/z komputera powinny być ekranowane. To samo dotyczy przewodu antenowego. Jako iż nadajnik pracuje na wysokiej częstotliwości (433,92 MHz) antena może być wykonana z kawałka przewodu. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie 2 anten: nadawczej i odbiorczej. Bardziej ambitni konstruktorzy mogą wykonać antenę typu YAGI. Jej opis znajduje się na stronie producenta. Całość należy zamknąć w obudowie najlepiej z blachy stalowej. Zewnętrzne zasilanie nie jest konieczne. Układ pobiera zasilanie z komputera.

Poniżej znajduje się strona internetowa producenta, firmy NEURON i adres e-mail. Bardziej szczegółowe informacje na temat modułów zamieszczone są w dokumentacji zamieszczonej na stronie poniżej:

www.neuron-ltd.com/wireless

WRÓĆ

..:: 2003 © All rights reserved by moosix@wp.pl ::..