..:: Menu ::..

  :: NEWSY
  :: APLIKACJE
  :: PORADY
  :: KITY - OPISY
  :: GOTOWE PROD.
  :: PROJEKTY
  :: LINKI
  :: KONTAKT

..:: Oceń stronę ::..

..:: ODWIEDZIN ::..
1
..:: Linki ::..
http://www.einternet.die.pl/

http://www.prodigy4ever.any.pl

http://www.elektronika3000.republika.pl/

http://www.axel2.blink.pl
..:: Odtwarzacz CD Audio ::..


Obecnie nowy odtwarzacz CD średniej jakości kosztuje ok. 1000 zł. Nawet używane urządzenia sprzedawane są za kilkaset złotych. Jednak można niskim kosztem wykonać pełnowartościowy odtwarzacz CD Audio samodzielnie wykorzystując do tego komputerowy napęd CD-ROM.

Do wykonania będą potrzebne:

- napęd CD-ROM

- zasilacz wg. Opisu.

- Obudowa i inne elementy mechaniczne.

Napęd CD-ROM może być dowolnej firmy i prędkości. Ważne by posiadał przyciski do sterowania funkcjami audio, czyli najczęściej play (forward) i stop (eject). Niektóre starsze odtwarzacz (jak np. Creative) posiadały wszystkie przyciski "dorosłego" odtwarzacza oraz pilota zdalnego sterowania.

Tylna ścianka CR-ROMu posiada gniazda: zasilania, IDE, wyjście audio i ew. wyjście cyfrowe. Wszystkie te gniazda powinny być opisane na górnej lub tylnej ściance urządzenia. W projekcie będą wykorzystane gniazda wyjściowe audio (analogowe) i zasilania.

Sygnały pochodzący z gniazd wyjściowych audio posiadają poziom ok. 0,775 Vpp (liniowy). Mogą być one podane bezpośrednio na wejście dekodera Dolby Surround lub innego wzmacniacz (przedwzmacniacza) audio o odpowiednim sygnale wejściowym.

Zasilacz potrzebny do zasilania napędu musi posiadać parametry: napięcie wyjściowe 5V(1A) i 12V(1A). Wartości prądu pobieranego podane na obudowie napędu są większe. Przy odtwarzaniu płyt audio CD-ROM nie pobiera aż tak dużego prądu. Projekt zasilacza przedstawiony jest poniżej. Można zastosować oczywiście inny, byle posiadał odpowiednie napięcie i wydajność prądową.

Schemat zasilacza

Zasilacz składa się z transformatora sieciowego 30 watowego (najlepiej toroidalnego). Po jego pierwotnej stronie znajduje się bezpiecznik 200mA i włącznik sieciowy o obciążalności minimum 3A. Po stronie wtórnej znajduje się mostek prostowniczy 4A. Dwa kondensatory 2200uF likwidują tętnienia zasilania. W przypadku występowania przydźwięku sieciowego w sygnale audio należy zwiększyć pojemność tych kondensatorów do 4700uF. Stabilizatory 7805 i 7812 dostarczają niezbędnych napięć. Kondensatory 220uF i 100nF filtrują prąd z zakłóceń mogących pojawić się podczas stabilizacji. UWAGA: Wszystkie kondensatory muszą być na napięcie 25V lub wyższe. Zasilacz można zmontować na specjalnie wykonanej płytce lub "na pająka". Numeracja wyprowadzeń stabilizatorów pokazana jest na schemacie. Należy pamiętać tylko o możliwie najkrótszych połączeniach pomiędzy elementami.

Montaż mechaniczny odtwarzacza jest prostu. Można wykorzystać obudowę plastikową lub metalową (lecz będzie problem z wycięciem otworu pod CR-ROM). CD-ROM należy umieścić w obudowie wyprowadzając tylko przednią ściankę napędu (jak w komputerze). Na przedniej ściance powinien się znaleźć włącznik sieciowy. Tylna ścianka powinna zawierać: otwór na przewód sieciowy, gniazda chinch i gniazdo bezpiecznika sieciowego. Gniazda chinch należy połączyć przewodem ekranowanym z gniazdami wyjściowymi audio na tylnej ściance CD-ROMu. Zasilacz należy połączyć z przewodem sieciowym, bezpiecznikiem i włącznikiem sieciowym. Stabilizatory należy wyposażyć w radiatory średniej wielkości. Wyjście należy połączyć z CD-ROMem specjalną wtyczką. Może to być np. rozgałęziacz lub część zasilacza. Przewód żółty to 12V, czerwony to 5V, a czarny - masa. Po montażu należy jeszcze raz sprawdzić poprawność połączeń i założyć obudowę.

Przyjemnego słuchania muzyki z samodzielnie wykonanego zestawu audio.WRÓĆ

..:: 2003 © All rights reserved by moosix@wp.pl ::..