..:: Menu ::..

  :: NEWSY
  :: APLIKACJE
  :: PORADY
  :: KITY - OPISY
  :: GOTOWE PROD.
  :: PROJEKTY
  :: LINKI
  :: KONTAKT

..:: Oceń stronę ::..

..:: ODWIEDZIN ::..
1
..:: Linki ::..
http://www.einternet.die.pl/

http://www.prodigy4ever.any.pl

http://www.elektronika3000.republika.pl/

http://www.axel2.blink.pl
..:: Wzmacniacz Dolby Surround ::..


Przez ostatnie lata dźwięk przestrzenny zdobył sobie zasłużone miejsce w naszym życiu. By rozkoszować się przestrzennym dźwiękiem tego typu cyfrowego jest potrzebny odtwarzacz DVD jako źródło sygnału. Do tego jest potrzebny jeszcze dekoder i końcówki mocy, a najlepiej amplituner AC-3. Sporo tego jeżeli doliczymy jeszcze kolumny, to sporo tego będzie. Jednak jest inna możliwość. Jest nią system DolbySurround. Jest to system analogowy. Jako sygnał potrzebny jest odpowiednio zakodowany sygnał stereo. Wystarczy więc telewizor lub wideo z systemem NICAM, a także DVD lub komputer (niektóre gry obsługują ten standard). DolbySurround uzyskuje z sygnału stereo jeszcze jeden kanał: efektów, umieszczony z tyłu za słuchaczem. Dodatkowo istnieje możliwość dołączenia kanału centralnego, jeśli głośniki przednie są w dużej odległości.

Prezentowany poniżej zestaw jest kompletnym wzmacniaczem / dekoderem DolbySurround. Do pełni szczęścia dołączone zostały cztery kolumny głośnikowe.

Jednostka centralna składa się głównie z zestawów do samodzielnego złożenia. Będą to:

AVT-481 (Procesor Surround) i AVT-2499 (Wzmacniacz 4x40W).

Układ będzie się charakteryzował następującymi parametrami:

- 1 wejście stereo 755mVpp

- 4 wyjścia 19W/THD=0,5%

- napięcie zasilające 220VAC

- pasmo przenoszenia 20Hz...20kHz

- zniekształcenia nieliniowe: >0,1%

- tryby pracy:

*standardowy wzmacniacz stereo

*symulacja dźwięku przestrzennego

*dekodowanie DolbySurround

*symulacja stereofonii

Co jest potrzebne do budowy wzmacniacza:

- AVT-481

- AVT-2499

- transformator TST 120/12V

- zasilacz wg. opisu

- 2 gniazda chinch (do chasis)

- 8 przyłączy głośnikowych (do chasis z podkładkami izolacyjnymi)

- bezpiecznik 1A + oprawka

- radiator do końcówki mocy

- obudowa

Opis zasilacza:

Schemat elektryczny zasilacza przedstawiony jest na rysunku poniżej:

Schemat zasilacza

Zasilacz jest banalnie prosty. Składa się on z mostka prostowniczego (min. 6A) i baterii kondensatorów elektrolitycznych (2x4700uF/25V). Jeżeli podczas prób odsłuchowych okaże się, że mają one za małą pojemność, można ją bez trudu zwiększyć dokładając dodatkowe kondensatory. Kondensator foliowy 100nF eliminuje zakłócenia pochodzące z sieci. Całość można zamontować na płytce drukowanej lub na "pająka". Należy tylko pamiętać, by przewody były odpowiedniej grubości (min. 2,5mm2), a ścieżki jak najszersze. Prądy płynące w zasilaczu mogą dochodzić do 7A w impulsie.

Nadszedł czas na opis połączeń we wzmacniaczu:

Najpierw należy złożyć zestawy AVT-481 i AVT-2499 wg. instrukcji montażu. Z małym wyjątkiem. Nie należy montować gniazd GN1, GN2, GN3 i mostka prostowniczego M1 na płytce procesora surround oraz układu scalonego końcówki mocy (AVT-2499). Zestaw AVT-481 słada się z dwóch płytek połączonych przewodami. Jedna z tych płytek jest płytką regulatorów zawierającą potencjometry, przyciski oraz diody sygnalizacyjne. Połączenia pomiędzy płytkami należy wykonać wg. instrukcji. Następnie po zmontowaniu zestawów, należy wykonać połączenia właściwe wzmacniacze wg. kroków przedstawionych dalej:

Zasilanie: Połączenia zasilające pokazano na rysunku poniżej:

Schemat

Wyglądają one następująco:

1. połączenie pierwotne transformatora zasilającego należy połączyć przewodem sieciowym z wtyczką sieciową. Dodatkowo należy zastosować bezpiecznik sieciowy zwłoczny(!) 1A/250V

2. uzwojenie wtórne (12V) transformatora sieciowego należy podłączyć z zasilaczem (punkty AC1, AC2) grubymi(!) przewodami (2,5mm2)

3. płytkę AVT-481/1 łączymy z zasilaczem (punkt (+) tam, gdzie powinien być mostek M1 i punkt VCC zasilacza, lub P końcówki mocy); funkcję masy zasilającej procesor pełni masa opisana w pkt. 5

4. łączymy zasilacz z płytką końcówek mocy (AVT-2499): punkt VCC z P i punkt GND z O (grube przewody: 2,5mm2)

5. na koniec należy połączyć płytkę procesora z końcówką mocy; na płytce procesora znajduje się zasilacz części niskonapięciowej; będzie on wykorzystywany do załączania końcówki mocy; a więc: punkt +12V połączyć z M i punkt GND na płytce procesora z GND w zasilaczu (lub O na końcówce).

UWAGA: wszystkie opisy punktów zastosowanych na rysunku są identyczne z opisami zawartymi na płytkach drukowanych.

Sygnały: Na początek sygnały wzmocnione (doprowadzane do głośników). Punkty na płytce końcówki mocy (1A...4B) należy połączyć z przyłączami głośnikowymi. Funkcje poszczególnych punktów są następujące:

- 1A - LEWY(+)

- 1B - LEWY(-)

- 2A - PRAWY(+)

- 2B - PRAWY(-)

- 3A - TYLNY(+)

- 3B - TYLNY(-)

- 4A - CENTRALNY(+)

- 4B - CENTRALNY(-)

Należy pamiętać, by żadnego z punktów wyjściowych (1A...4B) nie łączyć z masą lub obudową. Mogło by się to skończyć uszkodzeniem końcówki mocy.

Na koniec należy połączyć odpowiednie miejsca kablami sygnałowymi, ekranowanymi. Ja na swojej płytce napotkałem na rozbieżności ze schematem. Opis będzie dotyczył oznaczeń na płytkach (pierwszy pkt. na procesorze, drugi na końcówce):

GN2A + A

GN2B + B

GN3A + C

GN3B + D

Ekran łączymy z punktem O1 na końcówce i z płytką procesora, gdzie miało być przylutowane gniazdo. Następnie należy wykonać połączenia z wejściowymi gniazdami chinch, a płytką procesora:

GN1A - lewy

GN1B - prawy

Ekran łączymy z płytką jak w poprzednim przypadku.

Został jeszcze montaż mechaniczny:

Najlepiej wybrać metalową obudowę. Zapewnia ona zarówno wytrzymałość mechaniczną całego urządzenia, jak i ochronę przed zakłóceniami zewnętrznymi, lecz nic nie stoi na przeszkodzie, by zastosować obudowę z tworzywa sztucznego. Montaż należy rozpocząć od wiercenia otworów: w ściance tylnej otwory dla gniazd głośnikowych, chinch i przewodu sieciowego. Na przedniej ściance należy wykonać otwory dla potencjometrów, przycisków i 4 diód sygnalizacyjnych zgodnie z ich rozmieszczeniem na płytce regulatorów AVT-481/2. Na koniec należy wykonać otwory w płycie spodniej dla śrub mocujących transformator, radiator, i płytki końcówki mocy i procesora oraz zasilacza, jeżeli takowa istnieje. Można zastosować rozmieszczenie elementów jak na rysunku. W innym przypadku kondensatory można przykleić przy pomocy taśmy dwustronnej i na nich zmontować zasilacz. Następnie można przystąpić do połączenia płytek przewodami wg. opisu powyżej i montażu układu scalonego. Należy zrobić to już po przykręceniu płytki i radiatora. Układ należy włożyć w przewidziane dla niego miejsce, a następnie trzeba zaznaczyć na radiatorze miejsce otworów dla śrub przytrzymujących układ scalony. Później trzeba wykręcić radiator, wywiercić w nim otwory, zamontować do obudowy, przylutować układ do płytki i mocno przykręcić do radiatora nie zapominając o paście przewodzącej ciepło i... założyć obudowę. Układ nie wymaga żadnego uruchamiania. Opiszę tylko jego obsługę:

Do gniazd głośnikowych należy przyłączyć głośniki min. 30W. Dla kanału centralnego i efektów (tylny) wystarczy głośnik szerokopasmowy. Budowę kolumn przewidzianych do pracą z wyżej przedstawionym urządzeniem przedstawię z miesiąc. Do gniazd wejściowych chinch można doprowadzić dowolny sygnał wejściowy (liniowy), np. z CD, TV, karta dźwiękowa.

Przedni panel (płytka regulatorów AVT-481) wygląda następująco:

- przycisk załączający

- pokrętła od regulacji: pogłosu, tonów niskich, wysokich, balansu, głośności ogólnie oraz kanału centralnego (nic nie stoi na przeszkodzie by zamontować potencjometry w innej kolejności)

- diody sygnalizacyjne; od góry: symulacja stereo, Dolby Surround, symulacja surround, standardowe stereo

- przycisk wyboru trybu pracy procesora.WRÓĆ

..:: 2003 © All rights reserved by moosix@wp.pl ::..