..:: Menu ::..

  :: NEWSY
  :: APLIKACJE
  :: PORADY
  :: KITY - OPISY
  :: GOTOWE PROD.
  :: PROJEKTY
  :: LINKI
  :: KONTAKT

..:: Oceń stronę ::..

..:: ODWIEDZIN ::..
1
..:: Linki ::..
http://www.einternet.die.pl/

http://www.prodigy4ever.any.pl

http://www.elektronika3000.republika.pl/

http://www.axel2.blink.pl
..:: Przedwzmacniacz gramofonowy RIAA ::..


W jednym z artykułów tego serwisu został krótko przedstawiony kit przedwzmacniacza gramofonowego RIAA. Tutaj chcę zaprezentować układ pełniący taką sama funkcję, lecz wykonany na wzmacniaczach operacyjnych. Pozwala to na znaczne uproszczenie budowy i mniejszą podatność na zakłócenia. Tego typu konstrukcja posiada (w porównaniu z rozwiązaniem z poprzedniego spotkania) pewna wadę: niższą jakość dźwięku. Nie dyskwalifikuje to bynajmniej wzmacniacza opisanego poniżej. W większości zastosowań wada ta nie będzie istotna.

Podstawowy schemat wzmacniacza jak i zasilacza znajduje się poniżej. Pokazano także numeracje wyprowadzeń.

schemat RIAA

Wzmacniacz składa się z dwóch jednakowych aplikacji wzmacniacza operacyjnego. Wartości elementów są następujące:

R1 - 2,2k

R2, R5 - 47k

R3 - 470

R4 - 1,5k

R6 - 360

C1 - 220pF

C2 - 1,6nF

C3 - 6,8nF

U1 - TL072 lub NE5532

A oto wartości elementów w zasilaczu:

C4, C8 - 100uF/25v

C5, C6, C9, C10 - 100nF

C7, C11 - 2200uF/35V

U2 - LM78L15

U3 - LM79L15

Jak widać układzik jest prosty, nie wymaga dużej ilości elementów. Jeżeli ktoś chciałby zwiększyć osiągi swojego wzmacniacza, to proponuję stosować rezystory metalizowane 1%, a kondensatory MKP (oczywiście te mniejszej pojemności). Dodatkowo proponuję elektrolity C4 i C8 zamienić na kondensatory tantalowe 10uF/25V.

Całość można zmontować nawet na płytce uniwersalnej. Obudowa powinna być metalowa chyba, że ktoś chce włożyć układ do istniejącego już wzmacniacza. Krótko o podłączeniach. Do punktu WE doprowadzamy sygnał z wkładki gramofonowej. Z punktu WY możemy pobrać sygnał już wzmocniony i po korekcji by przeznaczyć go dla wzmacniacza. Do nóżek 4 i 8 podłączamy zasilanie (odpowiednio - i +). Zasilanie to bierzemy z zasilacza z punktów +15V i -15V. Do punktów WE+ i WE- zasilacza należy doprowadzić symetryczne (masa wiadomo gdzie), wyprostowane zasilanie z transformatora np. 4AV, 2x 17V. Zasilanie doprowadzane do zasilacza nie może być większe niż +/- 30V (po wyprostowaniu). Napięcie to nie musi być stabilizowane ani filtrowane. Uczyni to zasilacz. Przewody, gdzie biegnie sygnał akustyczny, powinny być ekranowane. Całość działa od pierwszego uruchomienia.WRÓĆ

..:: 2003 © All rights reserved by moosix@wp.pl ::..