..:: Menu ::..

  :: NEWSY
  :: APLIKACJE
  :: PORADY
  :: KITY - OPISY
  :: GOTOWE PROD.
  :: PROJEKTY
  :: LINKI
  :: KONTAKT

..:: Oceń stronę ::..

..:: ODWIEDZIN ::..
1
..:: Linki ::..
http://www.einternet.die.pl/

http://www.prodigy4ever.any.pl

http://www.elektronika3000.republika.pl/

http://www.axel2.blink.pl
..:: Super Przedwzmacniacz ::..


W tym samym serwisie przedstawione zostało urządzenie nazwane Super Wzmacniaczem. Była to końcówka mocy 2x90W RMS. Do pełni szczęścia potrzebny jest jeszcze przedwzmacniacz, bez którego końcówka mocy nie może działać samodzielnie. Opiszę poniżej poszczególne bloki i sposób ich łączenia. Niektóre elementy przestawione w artykule nie muszą być wykorzystane, nie mniej niektóre z nich są konieczne.

Osobiście wykorzystuję u siebie w domu jedną z najprostszych wersji przedwzmacniacza: regulację głośności zrealizowaną na potencjometrze i czteropozycyjny, mechaniczny, przełącznik wejść. Miałem kilka doświadczeń z tą konstrukcją i muszę przyznać, że większość bajerów regulacyjnych (np. zmiana barwy dźwięku, podbicie basu) nie służy temu wzmacniaczowi. Najlepsze efekty uzyskałem stosując potencjometr analogowy i mechaniczny przełącznik wejść. Zaczniemy od najprostszej wersji regulatora dźwięku (w nawiasach podano orientacyjną cenę w zł/szt).

1. Najprostszy regulator głośności - potencjometr.

Do budowy tego składnik został wykorzystany najprostszy potencjometr analogowy firmy Telpod [2] typ 2x50kB. Jeżeli ktoś chce zwiększyć możliwości swojego urządzenia, polecam zastosowanie elementu firmy ALPS [20]. Za użyciem takiego potencjometru przemawia jego doskonała trwałość, a także dobre parametry w dziedzinie szumów i zniekształceń. Dodatkowo zastosowanie elementu wyposażonego w silnik elektryczny pozwala na jego zdalne sterowanie (np. za pomocą mikroprocesora i pilota RC5). Aplikacja potencjometru pokazana jest poniżej:

regulator głośności

Króciutki komentarz. Punkty oznaczone WE to wejście sygnału, a z punktów WY można odebrać sygnał już po regulacji. Litery L i P oznaczają odpowiednio kanał lewy i prawy.

2. Mechaniczny przełącznik wejść.

Proponuję wykorzystać w tym elemencie mechaniczny, obrotowy przełącznik produkowany i umieszczany kiedyś we wzmacniaczach firmy Unitra. Charakteryzują się one dużą trwałością i dobrą jakością styków. Dostępne były wersje 3 i 4 pozycyjne. Niestety, prawie jedynym ich źródłem jest rynek wtórnych. Z drugiej jednak strony obecnie tego typu produkty wytwarzane są przez firmy dalekowschodnie. W tym przypadku należy sprawdzić jakość przełącznika przed zakupem. Alternatywa są przełączniki przyciskowe sprzężone (jeżeli przycisk zostaje wciśnięty, pozostałe zostają rozłączone). Należy unikać (wręcz jest to zabronione) podłączania dwóch różnych źródeł dźwięku do jednej końcówki mocy (załączone dwa wejścia sygnału). Może to spowodować niestabilność lub uszkodzenie jakiegoś urządzenia z zestawu. 3. Bufor wejściowy.

Jest to opcjonalny element naszego zestawu. Jego zadanie polega głównie na odseparowaniu wzmacniacza i regulatora od urządzeń sygnałowych (np. CD). Jest to prosty układ wykorzystujący podwójny wzmacniacz operacyjny NE5532 [2]. Schemat znajduje się poniżej:

bufor

Wartości elementów są następujące:

US - NE5532

R1, R2 - 100k

C1 - 1uF, stały

Całość należy zasilić dobrze filtrowanym napięciem symetrycznym +/- 15V. Punkt WE, to wejście sygnału, a WY wyjście. Na schemacie został pokazany schemat tylko dla jednego kanału. Do wersji stereofonicznej potrzebujemy dwóch takich buforów.

Elementy pokazane powyżej nie modyfikują sygnału. Inne elementy wnoszą zabarwienia, szumy i zniekształcenia. Jeżeli komuś zależy na dobrej jakości dźwięku, to proponuję wykorzystać przełącznik wejść i potencjometr regulacji głośności (pkt. 1 i 2), ewentualnie bufor wejściowy (pkt. 3).

4. Łączenie elementów.

Na rysunku poniżej znajduje się ogólny schemat blokowy przedwzmacniacza. Niektóre elementy są opcjonalne. W wypadku nie stosowania ich, należy zastąpić je zworami (nie dotyczy to elementu sterowanie + zasilanie).

schemat blokowy

Wyjaśnienie oznaczeń.

Wejście (1...4) - poszczególne gniazda wejściowe.

Przełącznik wejść - selektor pozwalający na wybór źródła sygnału, którego chcemy aktualnie używać.

Bufor - układ zapewniający separację od urządzeń wejściowych.

Ulepszacze - wszelkiego rodzaju regulatory barwy dźwięku, efekty przestrzenne itp.

Regulator głośności - układ zapewniający na dostosowanie poziomu sygnału wyjściowego (głośności) do własnych upodobań.

Wyjście - gniazdo, z którego możemy pobrać sygnał już wyregulowany, przygotowany do wzmocnienia.

Sterowanie + zasilanie - zasilacz dostarczający napięć do poszczególnych części (jeżeli wymagają) przedwzmacniacza oraz sterowanie całością elementów (np. mikroprocesor).

5. Obudowa.

Możliwe są tutaj dwa rozwiązania: umieszczenie końcówki mocy w jednej i przedwzmacniacza w jednej obudowie albo oddzielenie obu części. W obu przypadkach należy pamiętać o odpowiedniej obudowie, najlepiej metalowej (blachy stalowe lub aluminiowe). Gniazda polecam typu chinch. Jest to standard obecnie bardzo popularny. Przednia ścianka powinna zawierać diody sygnalizacyjne, ewentualne przyciski i gałkę regulacji głośności. Masę sygnałową należy polączyć z obudową urzadzenia.WRÓĆ

..:: 2003 © All rights reserved by moosix@wp.pl ::..