..:: Menu ::..

  :: NEWSY
  :: APLIKACJE
  :: PORADY
  :: KITY - OPISY
  :: GOTOWE PROD.
  :: PROJEKTY
  :: LINKI
  :: KONTAKT

..:: Oceń stronę ::..

..:: ODWIEDZIN ::..
1
..:: Linki ::..
http://www.einternet.die.pl/

http://www.prodigy4ever.any.pl

http://www.elektronika3000.republika.pl/

http://www.axel2.blink.pl
..:: Włšcznik START / STOP ::..


Poniżej przedstawię pewien pomysł na zrealizowanie włącznika sterowanego za pomocą dwóch przycisków START i STOP, z priorytetem stopu. Jest to układ znany od dawna w układach automatyki zaadoptowany do potrzeb elektroniki amatorskiej.

Schemat włącznika znajduje się poniżej.Wartości poszczególnych elementów są następujące:

P - przekaźnik o minimum dwóch stykach załączanych. Jedne ze styków muszą być dostosowane do sterowanego obciążenia.

START - przycisk chwilowy NO (zwierny).

STOP - przycisk chwilowy NC (rozwierny).

Do zacisków AB należy przyłączyć sterowane urządzenie. Vcc to punkt przyłożenia napięcia sterującego cewką przekaźnika. W przypadku wykorzystywania dużych napięć (np. 220V) do sterowania cewką zaleca się także dobranie odpowiednich przycisków (napięcie i prąd).

Jak to działa:

Podczas spoczynku przycisk STOP jest zwarty, a START rozwarty. W przypadku naciśnięcia przycisku START przez cewkę przekaźnika zaczyna płynąć prąd. Styki przekaźnika sterujące obciążeniem zostają zwarte. Po puszczeniu przycisku START cewka jest ciągle zasilana. Odpowiedzialna jest za to druga para styków przekaźnika, którą to został zbocznikowany przycisk START. Prąd do cewki płynie nie poprzez przycisk, lecz poprzez styki. Po naciśnięciu przycisku STOP cewka przestaje być zasilana, a styki przekaźnika rozwierają się uniemożliwiając pracę cewki nawet po puszczeniu przycisku STOP. Przy jednoczesnym naciśnięciu obu przycisków (START i STOP) układ nie będzie załączał urządzenia. Całość można złożyć "na pająka" lub na prostej płytce drukowanej. Układ działa od pierwszego odpalenia, jeżeli został złożony ze sprawnych elementów.WRÓĆ

..:: 2003 © All rights reserved by moosix@wp.pl ::..