..:: Menu ::..

  :: NEWSY
  :: APLIKACJE
  :: PORADY
  :: KITY - OPISY
  :: GOTOWE PROD.
  :: PROJEKTY
  :: LINKI
  :: KONTAKT

..:: Oceń stronę ::..

..:: ODWIEDZIN ::..
1
..:: Linki ::..
http://www.einternet.die.pl/

http://www.prodigy4ever.any.pl

http://www.elektronika3000.republika.pl/

http://www.axel2.blink.pl
..:: Połączenie komputera z TV ::..


Jak wiadomo komputer potrzebuje zazwyczaj do poprawnego funkcjonowania monitora. Większość domowych PC lub Applów posiada niezbyt duży monitor, którego przekątna w najlepszym przypadku wynosi 17". Chociaż zdarzają się szczęśliwcy z 21" wynalazkami, to także i oni narzekają na zbyt małe rozmiary swego ekranu. Oprócz komputera najczęściej w polskim domu znajduje się telewizor (wg. GUS 97% rodzin posiada odbiornik kolorowy). Pokusa by połączyć komputer z TV jest naprawdę duża. Tego typu ożenek zapewnia oglądanie filmów z komputera na wielkim ekranie (nie mówiąc już o grach :-) ). Jest na to kilka sposobów:

- Można wykorzystać urządzenie zmieniające sygnał z komputerowej karty graficznej na informacje zrozumiałe dla telewizora. Jest to urządzenie niezmiernie drogie (kilka, kilkanaście tysięcy zł.), Często nawet nieosiągalne.

- O wiele prostszym sposobem jest połączenie bezpośrednio karty graficznej z TV. Obecnie wiele kart posiada tego typu możliwość.

Sposobów na wykorzystanie drugiej możliwości jest kilka. Można wykorzystać gniazdko S-video lub composive, W przypadku możliwości korzystania z obu tych standardów, dobrze jest wybrać pierwszy z nich. Obraz uzyskany w ten sposób będzie daleki od doskonałości. Chodzi tu głównie o brak ostrości, blade kolory itp. Przyczyn jest kilka. Pierwsza z nich to sam komputer. Na jakość obrazu składa się sam proces dekompresji (w przypadku DVD) i kiepskiej jakości układy (i inne elementy) na karcie graficznej. W tym przypadku zazwyczaj pomogą karta do dekodowania MPEG2 (np. DxR3). Drugą przyczyną jest przewód łączący komputer z telewizorem. W przypadku, gdy łączone urządzenia umiejscowione są w innych pomieszczeniach, przewód musi być długi. Zazwyczaj 5 [m]. Powoduje to obniżenie jakości spowodowane tłumieniem i pojemnością (tworzy się coś na wzór filtru dolnoprzepustowego) kabla. Rozwiązaniem jest albo porządny przewód, albo jego skrócenie.

Niektóre nowsze telewizory posiadają wejście w standardzie RGB (każdy kolor składowy i sygnały odchylania H i V przesyłane są oddzielnie), podobne do tego w komputerze. Niestety nie można ich ze sobą w prosty sposób połączyć. W grę wchodzą różne poziomy sygnałów i inne częstotliwości.

Krzykiem mody ostatnich lat jest wyposażanie telewizorów w wejście VGA. Tu nie ma żadnych problemów. Jakość obrazu plasuje się na poziomie średnim. Na koniec wspomnę, że prawie wszystkie projektory dostępne na rynku posiadają wejście XGA. Przyjemnych eksperymentów.WRÓĆ

..:: 2003 © All rights reserved by moosix@wp.pl ::..