..:: Menu ::..

  :: NEWSY
  :: APLIKACJE
  :: PORADY
  :: KITY - OPISY
  :: GOTOWE PROD.
  :: PROJEKTY
  :: LINKI
  :: KONTAKT

..:: Oceń stronę ::..

..:: ODWIEDZIN ::..
1
..:: Linki ::..
http://www.einternet.die.pl/

http://www.prodigy4ever.any.pl

http://www.elektronika3000.republika.pl/

http://www.axel2.blink.pl
..:: Łączenie komputerów - przewód null-modem ::..


Od czasu, gdy powstały dwa pierwsze komputery, człowiek próbował je połączyć. Powodów może być wiele: wymiana informacji, kontakty międzyludzkie, zwiększenie mocy obliczeniowej, lub po prostu gry. Technika elektronicznej komunikacji rozwija się bardzo dynamicznie. Powstają łącza i urządzenia pozwalające na transmisję wielu megabitów danych. W dobie rozwijającego się internetu ma to niebagatelne znaczenie.

Czasem jednak potrzeba stworzyć połączenie między kilkoma komputerami, gdzie ogromna prędkość transmisji nie jest potrzebna. Jest wiele takich prostych sposobów transmisji. Zarówno bezpośredniej, jak i telefonicznej lub radiowej.

Najprostszym i równocześnie najtańszym sposobem łączenia komputerów jest przewód szeregowy, lub równoległy. Są to jedne z najwolniejszych mediów transmisyjnych, lecz dzięki swojej prostocie i cenie, często są stosowane przy tworzeniu prostych sieci złożonych z dwóch komputerów. Przewód szeregowy (RS232) zapewnia szybkość transmisji na poziomie 115,2 Kbitów/sek. Przewód równoległy jest ok. 3 razy szybszy. Wartości podane powyżej odnoszą się do idealnego modelu przewodu. Przy przewodzie znacznej długości (powyżej kilkunastu metrów), małej grubości lub przy znacznych zakłóceniach prędkość może być mniejsza. Obecnie używa się przewodów szeregowych null-modem współpracujących z obecnie dostępnym oprogramowaniem (np. Bezpośrednie Połączenie Kablowe). Kilka lat temu w sprzedaży były dostępne przewody szeregowe współpracujące tylko z archaicznym dosowym oprogramowaniem.

Przewód szeregowy jest zakończony wtykami 9-pinowymi typu D damskimi. Jeżeli ktoś posiada myszkę korzystającą z tego gniazda, należy zaopatrzyć się w przejściówkę lub równoległy kabel null-modem. Przewód równoległy korzysta z gniazda drukarki. Prędkość przesyłu danych wystarcza do większości gier (Jedyny wyjątek, z którym się spotkałem to SWAT2). Przy przesyłaniu plików szybkość przewodów null-modem daje o sobie znać (Quake2 to ok, 1,5 godź).

Poniżej podaje sposób wykonania przewodu null-modem:

Na większości złącz piny są ponumerowane.

Przewód szeregowy: - Przewód równoległy:

złącze 9-pinowe typu D damskie: - złącze 25-pinowe typu D męskie:

Złącze 1 - Złącze 2 - Złącze 1 - Złącze 2

2 - 3 - 2 - 15

3 - 2 - 3 - 13

4 - 6+1 - 4 - 12

5 - 5 - 5 - 10

6+1 - 4 - 6 - 11

7 - 8 - 10 - 5

8 - 7 - 11 - 6

- - 12 - 4

- - 13 - 3

- - 15 - 2

- - 16 - 16

- - 17 - 17

- - 25 - 25

Najpopularniejszym programem wykorzystującym tego typu przewody jest Bezpośrednie połączenie kablowe zawarte w Windowsie. Pozwala ono na pełne połączenie komputerów, korzystanie z zasobów dyskowych, standardów IPX, TCP/IP oraz internetu (jeśli choć jeden komputer jest do niego przyłączony). Podstawową wadą Połączenia jest niemożność użytkowania przy pomocy niego więcej niż dwóch komputerów jednocześnie.WRÓĆ

..:: 2003 © All rights reserved by moosix@wp.pl ::..