..:: Menu ::..

  :: NEWSY
  :: APLIKACJE
  :: PORADY
  :: KITY - OPISY
  :: GOTOWE PROD.
  :: PROJEKTY
  :: LINKI
  :: KONTAKT

..:: Oceń stronę ::..

..:: ODWIEDZIN ::..
1
..:: Linki ::..
http://www.einternet.die.pl/

http://www.prodigy4ever.any.pl

http://www.elektronika3000.republika.pl/

http://www.axel2.blink.pl
..:: Moce we wzmacniaczach audio ::..


Często na sprzęcie z Chin lub innych makro-keszach można dostrzec (dziwne) informacje dotyczące mocy mini wież, radiomagnetofonów lub innych tego typu rzeczy. Często napis 500W na małym, 8 cm głośniczku wywołuje nie tyle co zdziwienie, tyle co uśmiech politowania. O mocach sprzętów grających, szczególnie wzmacniaczy krąży wile mitów. Większość z nich to tylko mity...

Moc końcówki mocy można obliczyć na podstawie trzech sposobów:

- Moc ciągła. Jest to moc, którą może dostarczać wzmacniacz w sposób ciągły. Zależy ona głównie od napięcia zasilającego i rezystancji obciążenia. Inne oznaczenia to: moc sinusoidalna, RMS.

- Moc chwilowa. Jest to moc maksymalna, jaką może oddać końcówka mocy do obciążenia w krótkim czasie. Moc ta jest zazwyczaj większa od mocy RMS. Nie może jednak być uzyskiwana w sposób ciągły z kilku powodów: rezystancja termiczna elementu czynnego (np. tranzystora) i radiatora oraz źródło sygnału (jest to w wielkim przybliżeniu sinusoida, więc tylko chwilami występuje silny sygnał mogący wysterować całkowicie końcówkę mocy).

- Inne. W tym punkcie znajdują się wszystkie niedorzeczne moce widziane na tanich sprzęcikach ze stadionu X-lecia. Jednak istnieje moc PMPO, która dzięki odpowiedniej żonglerce wzorami pozwala na (teoretyczne) osiągnięcie wielkich mocy. Wspomnę tylko że moc PMPO zależy jedynie od pojemności kondensatora w zasilaczu. Praktycznie jednak uzyskanie setek wat mocy z radiomagnetofonu jest nie możliwe (np. z powodu szeregowej rezystancji kondensatora elektrolitycznego w zasilaczu).

Należy także wspomnieć, że producenci podając moc swoich urządzeń także naginają prawdę. Podają moc muzyczną, albo RMS przy zniekształceniach 10% (to już przesterowanie). Innym sposobem jest podawanie mocy przy niskiej oporności obciążenia np. 4ohm. Przy podłączeniu zestawu 8ohm moc spada o połowę.

Czyli jednym słowem trzeba się dokładnie przyglądać, co kupujemy. Idealnie by było gdyby sprzedawca zaprezentował osiągi sprzętu, najlepiej w pokoju odsłuchowym.WRÓĆ

..:: 2003 © All rights reserved by moosix@wp.pl ::..