..:: Menu ::..

  :: NEWSY
  :: APLIKACJE
  :: PORADY
  :: KITY - OPISY
  :: GOTOWE PROD.
  :: PROJEKTY
  :: LINKI
  :: KONTAKT

..:: Oceń stronę ::..

..:: ODWIEDZIN ::..
1
..:: Linki ::..
http://www.einternet.die.pl/

http://www.prodigy4ever.any.pl

http://www.elektronika3000.republika.pl/

http://www.axel2.blink.pl
..:: UMTS ::..


O UMTS, nazywanym także systemem trzeciej generacji, jest głośno od pewnego czasu. Z jednej strony jest technologia umożliwiająca przesyłanie ruchomego obrazu, a z drugiej polityka i niejasne sprawy przyznawania koncesji. Ja mam zamiar omówić stronę techniczną. By w pełni zrozumieć działanie systemu, należy sięgnąć pamięcią wstecz i przypomnieć sobie metody działania poprzednich systemów telefonii przenośnej.

Na początku był chaos, później były dinozaury, a następnie pojawił się system 1G w okresie lat 80-tych. Był to system analogowy pierwszej generacji występujący pod różnymi nazwami: NMT (skandynawski), AMPS (amerykański) i TACS (europejski). Największym problemem, z jakim spotkali się projektanci systemu, była bezkolizyjna obsługa wielu użytkowników. Systemy wymienione powyżej wykorzystywały technikę zwaną FDMA. Technika ta opiera się na podzieleniu całego dostępnego pasma na wiele kanałów o szerokości kilkunastu kHz. Każdy użytkownik wykorzystuje jeden z kanałów. Ilustruje to poniższy rysunek:

UMTS1

Następnie (w latach 90-tych) pojawiły się telefony komórkowe drugiej generacji (2G). Jest to system o nazwie GSM: całkowicie cyfrowy, udostępniający większą pojemność sieci. GSM oprócz FDMA wykorzystuje także TDMA, czyli technologię szczelin czasowych. Kilku użytkowników może pracować na jednym kanale. Nie pracują jednocześnie, tylko jeden po drugim. Każdemu abonentowi (aktualnie połączonemu) przyznawany jest krótki w czasie odcinek kanału. W czasie tego odcinaka czasu stacja bazowa obsługuje jednego użytkownika, a po chwili następnego i następnego. Szczeliny są bardzo krótkie (kilkadziesiąt mikrosekund). Dzięki (prawie) doskonałej synchronizacji i odpowiedniej modulacji wszystko przebiega sprawnie i fachowo. Ilustruje to rysunek poniżej:

UMTS2

System 3G, zwany UMTS wykorzystuje zupełnie inną technikę wielodostępności. Nie istnieją szczeliny czasowe ani kanały. Wszyscy użytkownicy korzystają z tego samego, szerokiego pasma częstotliwości. Każdy z abonentów ma swój niepowtarzalny kod. Stacja bazowa wysyła informacje do wszystkich użytkowników jednocześnie, ale tylko jeden, do którego jest wiadomość adresowana, będzie mógł odebrać informację. System ten nosi nazwę CDMA. System ten oferuje płynne przełączanie się pomiędzy stacjami bazowymi. Pomiędzy nadajnikami istnieje obszar, w którym aparat może komunikować się z kilkoma stacjami jednocześnie.

Pojemność tego typu sieci jest kilka razy większa niż GSM-u. Przyczynia się też do tego zmiana szerokości strumienia danych w zależności od ilości dźwięku transmitowanego przez rozmówców. W przypadku milczenia, dane nie przepływają, co pozwala zaoszczędzić trochę miejsca.

Pojemność systemu UMTS nie jest jeszcze dokładnie znana. Doświadczenie uczy, że dokładne możliwości nowego standardu zostaną sprawdzone dopiero w warunkach bojowych.

Na koniec małe sprostowani: UMTS nie jest pępkiem świata. To tylko element sytemu IMT-2000. Słowniczek:

AMPS - amerykański system analogowej telefonii 1G.

CDMA - wielodostęp z podziałem kodowym, jedna z metod udostępniania zasobów radiowych.

FDMA - wielodostępność na zasadzie podziału częstotliwości.

IMT-2000 - globalny standard przyszłej komunikacji bezprzewodowej.

NMT - system 1G dla krajów skandynawskich.

TACS - europejski odpowiednik AMPS.

TDMA - wielodostępność na zasadzie podziału czasu (szczeliny czasowe).

UMTS - europejski system zgodny z IMT-2000 wykorzystujący CDMA.WRÓĆ

..:: 2003 © All rights reserved by moosix@wp.pl ::..