..:: Menu ::..

  :: NEWSY
  :: APLIKACJE
  :: PORADY
  :: KITY - OPISY
  :: GOTOWE PROD.
  :: PROJEKTY
  :: LINKI
  :: KONTAKT

..:: Oceń stronę ::..

..:: ODWIEDZIN ::..
1
..:: Linki ::..
http://www.einternet.die.pl/

http://www.prodigy4ever.any.pl

http://www.elektronika3000.republika.pl/

http://www.axel2.blink.pl
..:: Wykonywanie płytek drukowanych ::..


Etap pierwszy: przygotowanie laminatu

Wpierw potrzebny nam jest laminat. Jest to tworzywo sztuczne pokryte z jednej lub z dwóch stron folią metalową, przewodzącą prąd. Płytki spotykane na rynku mogą wykorzystywać różne podłoża (np. szkło), lecz w warunkach amatorskich nie ma to znaczenia. Jak mamy już laminat, możemy go przygotować. Polega to na przetarciu spirytusem lub denaturatem. Od tej pory nie powinno się dotykać folii.

Etap drugi: nanoszenie ścieżek

Omówię dwie najprostsze metody:

1. Rysowanie lakierem nitro po płytce. Można do tego wykorzystać stalówkę lub jakiś drucik. Co ambitniejsi wykorzystają igłę i strzykawkę. Grubość warstwy lakieru nie gra roli.

2. Folia TES200. Produkt ten umożliwia dokładne, estetyczne i łatwe wykonywanie płytek drukowanych. Wystarczy użyć folii jako papieru do drukarki (koniecznie laserowej!!) lub kserokopiarki. Tak zadrukowaną folię przykładamy do laminatu i prasujemy żelazkiem.

Etap trzeci: trawienie

Jest to proces chemiczny usuwający folię z miejsc, które nie zostały naznaczone w poprzednim etapie. W handlu jest dostępnych kilka środków ku temu służących. Najpopularniejszym z nich jest chlorek żelazowy. Ja osobiście używam drobnokrystalicznego środka trawiącego (sól trawiąca). Na tym etapie należy zachować szczególną ostrożność: nie wdychać oparów, nie dotykać preparatów i wietrzyć pomieszczenie. Po trawieniu płytkę przepłukać wodą i wysuszyć.

Etap czwarty: wykończenie

Na sam koniec należy usunąć resztki lakieru z płytki. ścieżki można ewentualnie pokryć cyną przy pomocy lutownicy. Pozostaje jeszcze wiercenie otworów. Najlepiej jest to robić wiertłem o średnicy ok. 1mm i miniaturową wiertarką.

To koniec można zacząć montować urządzenie.WRÓĆ

..:: 2003 © All rights reserved by moosix@wp.pl ::..