..:: Menu ::..

  :: NEWSY
  :: APLIKACJE
  :: PORADY
  :: KITY - OPISY
  :: GOTOWE PROD.
  :: PROJEKTY
  :: LINKI
  :: KONTAKT

..:: Oceń stronę ::..

..:: ODWIEDZIN ::..
1
..:: Linki ::..
http://www.einternet.die.pl/

http://www.prodigy4ever.any.pl

http://www.elektronika3000.republika.pl/

http://www.axel2.blink.pl
..::Obudowa głośnikowa zamknieta ::..


Głośnik dynamiczny.

Zanim zajmiemy się obudowami, należy wiedzieć to i owo o głośnikach dynamicznych (takimi się będziemy zajmować). Jest to urządzenie mające za zadanie wytwarzanie zaburzeń ciśnienia (tworzenie dźwięku). Składa się z kosza, we wnętrzu którego zamocowana jest przy pomocy resora górnego i dolnego membrana. Do dolnej części membrany przymocowana jest cewka umieszczona w szczelinie, w polu magnetycznym magnesu (a właściwie nabiegunników stykających się z tymże magnesem). Podczas gdy przez cewkę przepływa prąd, cewka porusza się. Przy wykorzystaniu prądu zmiennego uzyskuje się wychylenia membrany w obie strony i przez to utworzenie fali akustycznej.

Typowy głośnik charaktery takimi oto parametrami elektrycznymi (to najważniejsze z nich):

- impedancja znamionowa - jest to rzeczywista oporność cewki głośnika;

- efektywność - jest to stosunek ciśnienia wytworzonego przez głośnik zasilany sygnałem 1kHz, mocy 1W w odległości 1m. Do ciśnienia odpowiadającego progowi słyszalności;

- moc znamionowa - największa moc pozorna (U *I), jaką można doprowadzić do głośnika bez obawy o jego uszkodzenie;

Skrzynia.

Membrana głośnika zasilona odpowiednim sygnałem zaczyna drgać. W tym momencie pojawia się problem. Tylna strona membrany drga w w przeciwnej fazie od przedniej strony membrany. Po zsumowaniu obu fal akustycznych dźwięk generowany przez głośnik powinien być niesłyszalny (w praktyce częściowemu zanikowi ulegają niskie częstotliwości). Zadaniem Skrzyni (obudowy, kolumny) jest odseparowanie fali tworzonej przez tylną stronę membrany, tak by przednia strona mogła pracować bez zakłóceń. Czasami odpowiednia obudowa potrafi wykorzystać energię tylnej strony membrany, by wspomóc stronę przednią (ma to miejsce w obudowach bas - reflex i tunelowych.

Oto najprostsze (i najpopularniejsze typy obudów):

- brak obudowy - jest to obudowa, tylko, że z fizycznego punktu widzenia. Tylna strona membrany zakłóca pracę przedniej;

- przegroda - tylko przednia ścianka;

- otwarta - brak tylnej ścianki skrzyni - stosowana często przy współpracy z głośnikami szeroko pasmowymi w celu podniesienia efektywności całej kolumny;

- zamknięta - radykalne odseparowanie przedniej i tylnej strony membrany. Skrzynia (z materiałem tłumiącym) pochłania energię tylnej strony membrany;

- rezonansowa - wykorzystanie energii tylnej strony membrany, by wspomóc przednią stronę.

Projektowanie obudowy zamkniętej:

Najpierw należy wybrać odpowiedni głośnik. Jego moc znamionowa powinna być większa od mocy znamionowej wzmacniacza, z którym będzie współpracował. Nie polecam głośników z dalekiego wschodu. Ich konstrukcje nie są często zbyt dobre. Dodatkowo producent (i sprzedawca także) nie dostarcza danych technicznych. Można skorzystać także z firm wysyłkowych oferujących głośniki drogą pocztową.

By bas (nim się głównie zajmujemy) był soczysty, niski i nie buczący, musi być reprodukowany przez odpowiedni głośnik (16cm średnicy to minimum). Jego dobroć powinna zawierać się w przedziale 0,33 - 0,7.

Samo projektowanie ogranicza się do określenia pojemności obudowy. Wymagana jest do tego znajomość parametrów fs(częstotliwość rezonansowa), Vas(objętość zastępcza) i Qts(dobroć głośnika). W wzorze występuje jeszcze parametr Qtc(zakładana dobroć wypadkowa). Najkorzystniej jest przyjąć ten parametr jako 0,7. Vb to poszukiwana objętość projektowanej kolumny. Wzór wygląda następująco:

Vb = Vas / ( ( Qtc^2 / Qts^2 ) - 1 )

Wartość Qtc powinna zawierać się w przedziale 0,6 - 1,0. Zbyt mała dobroć powoduje ciche odtwarzanie niskich tonów, a zbyt duża - buczenie i pogorszenie właściwości impulsowych.

Przykład:

Głośnik: Tonsil GDN 16/40/4. Jest to nowoczesna konstrukcja o miękkim zawieszeniu (górny resor wykonany z gumy), chłodzonej cewce i polipropylenowej membranie. Przy tym jego cena (ok. 90 zł) jest w miarę atrakcyjna.

Interesujące nas parametry są następujące:

fs = 42 [Hz]

Vas = 39 [l]

Qts = 0,43

Szukana objętość (dla Qtc = 0,7) wyniesie:

Vb = 39 / ( ( 0,7^2 / 0,43^2 ) - 1 ) = 23 [l]

Dzięki parametrowi fs będziemy wiedzieć jak zmieni się częstotliwość rezonansowa głośnika.

Skrzynia:

Porządna skrzynia to 50% sukcesu (reszta to głośnik wzmacniacz, źródło i cała reszta). Do wykonania obudowy najlepsza jest płyta MDF 19 [mm]. Dla większych głośników (>200 [mm]) dobrze jest zastosować grubszą płytę (np. 22 [mm]). Całość sklejamy klejem do drewna. Nie powinno to stanowić problemu (przy dobrze obrobionych ściankach). Wnętrze skrzyni należy wyłożyć materiałem tłumiącym (najlepiej wełną mineralną).

Skrzynia musi być szczelna. Należy zwrócić uwagę na miejsce styku głośnika i gniazda z obudowa. Przyda się piankowa (lub gumowa) uszczelka (np. od okien).WRÓĆ

..:: 2003 © All rights reserved by moosix@wp.pl ::..